Whoops! Something went wrong.

Click here to refresh the page

4th Grade LANGUAGE Bundle (17 Lesson Grammar Unit, Daily Practice, Games, MORE!)

4th Grade LANGUAGE Bundle (17 Lesson Grammar Unit, Daily Practice, Games, MORE!)
4th Grade LANGUAGE Bundle (17 Lesson Grammar Unit, Daily Practice, Games, MORE!)
4th Grade LANGUAGE Bundle (17 Lesson Grammar Unit, Daily Practice, Games, MORE!)
4th Grade LANGUAGE Bundle (17 Lesson Grammar Unit, Daily Practice, Games, MORE!)
4th Grade LANGUAGE Bundle (17 Lesson Grammar Unit, Daily Practice, Games, MORE!)
4th Grade LANGUAGE Bundle (17 Lesson Grammar Unit, Daily Practice, Games, MORE!)
4th Grade LANGUAGE Bundle (17 Lesson Grammar Unit, Daily Practice, Games, MORE!)
4th Grade LANGUAGE Bundle (17 Lesson Grammar Unit, Daily Practice, Games, MORE!)
Product Description
HUGE COMMON CORE LANGUAGE BUNDLE that includes a comprehensive 17 Lesson Unit (color and black and white version), 4 Full Color Games, Daily Practice and Assessments for each of the 22 Fourth Grade Language Standards, 25 Full Color "I Can" Common Core Language Posters, and 17 Full Color Language Content Posters to provide everything 4th Graders need to learn and master the 4th Grade Common Core READING, WRITING, AND LANGUAGE Standards.

Each of the 17 Fourth Grade Language Lessons includes:

• 4th Grade Language Content with highlighted Text Features to increase Comprehension
• Close Journal Activity featuring Main Ideas and Details~great for Interactive Notebooks!
• rigorous Common Core Language Practice for each 4th Grade Language Concept
• an Extension Activity or Language Game. NO PREP required!

There are FOUR FULL COLOR Language Games included in our 4th Grade Language Unit!

This Comprehensive 4th Grade Language Bundle also comes with our Daily Language and Assessments, featuring:

• FOUR days of 4th Grade Language Practice for EACH of the 22 Language Standards
• ONE Test for EACH of the 22 Common Core Language Standards.

We've split up some of the more complex standards, giving you 24 full weeks of 4th Grade Morning Work and Weekly Language Assessments for your 4th Graders!

CLICK ON EACH COMPONENT OF THE 4TH GRADE LANGUAGE BUNDLE TO LEARN MORE:

4TH GRADE COMMON CORE LANGUAGE UNIT + FULL COLOR CONTENT POSTERS

4TH GRADE DAILY LANGUAGE PRACTICE & ASSESSMENTS

4TH GRADE COMMON CORE LANGUAGE "I CAN" POSTERS


Our 4th Grade Language Bundle saves you time and money! Purchased separately, each component of 4th Grade Language would cost you over $49.00!

Please download the 4th Grade Language Preview to see the Bundle's Table of Contents, Lesson Plans, Common Core Alignment, Answer Pages, Grading Rubrics, as well as sample lessons and activities.

INDIVIDUAL 4TH GRADE LANGUAGE LESSONS (INCLUDED IN BUNDLE):

PREPOSITIONAL PHRASES FREEBIE

ADJECTIVES AND ADVERBS

COMMAS

CONTEXT CLUES

DICTIONARY SKILLS

HOMONYMS

NOUNS AND PRONOUNS

PREFIXES AND SUFFIXES

SENTENCES, CLAUSES, AND CONJUNCTIONS

FORMAL VS INFORMAL STANDARD ENGLISH

VERBS

FIGURATIVE LANGUAGE


Splash! Publications. Created by Teachers. It Just Makes Sense.

RATING THIS 4TH GRADE LANGUAGE BUNDLE EARNS YOU TPT CREDITS TO USE TOWARD FUTURE PURCHASES AND GIVES US A WARM FUZZY FEELING!

(c) 2013-Splash! Publications. Permission is granted to original purchasers to reproduce material as designated only for classroom use. No other part of this work may be reproduced in any form or by any electronic or mechanical means including information storage and retrieval systems without written permission from the publisher, except by a reviewer, who may quote brief passages in a review.

The Common Core Standards were developed and written by the NGA. © Copyright 2010. National Governors Association Center for Best Practices and Council of Chief State School Officers. All rights reserved.
Total Pages
400 +
Answer Key
Included with rubric
Teaching Duration
1 Year
Report this Resource
  • Comments & Ratings
  • Product Q & A
Loading...
$39.95
Digital Download
List Price:
$49.95
You Save:
$10.00
Add one to cart

Advertisement

Advertisement

$39.95
Digital Download
List Price:
$49.95
You Save:
$10.00
Add one to cart
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up