4th Grade Long Division Unit | Print and Digital For Distance Learning

Ashleigh
50.4k Followers
Grade Levels
4th, Homeschool
Standards
Formats Included
  • Zip
Pages
138 pages
$10.00
$10.00
Share this resource
Ashleigh
50.4k Followers

Also included in

  1. Perfect for guided math and math workshop! This 4th Grade Math Bundle is a year long resource for conceptual math instruction in math workshop or guided math. There are eight units that are each centered around a different mathematical concept: 1. Place Value and Rounding; 2. Addition and Subtractio
    $65.70
    $73.00
    Save $7.30

Description

Help your students to develop a conceptual understanding of long division with area models and partial quotient with this four OR five week division unit! Fourth Grade Math Unit 4.

This individual unit is also available in my 4th Grade Math Bundle.

This product includes TWO VERSIONS! The first includes four weeks of math instruction that is written in an easy to follow format. I have also added an optional week that can be used to further develop students' understanding of representing long division through base-ten blocks, multiplication, and place value. The lessons are written to give students a solid foundation of the concept of division, and dividing 2-digit, 3-digit, and 4-digit numbers by 1-digit numbers. Students will learn to divide larger numbers through box models, area models, and partial product. In this unit you will find performance tasks to conceptually teach new skills through the workshop model, as well as work station activities and games for review.

**************************************************************************

What's Included?

-Unit at a Glance

-25 Lesson Plans that include performance tasks

-20 Skill Building Worksheets

- 2 Games (including Division Bump and Division Scoot)

-Answer Keys

***************************************************************************

Check out these other 4th Grade Math Units!

Unit 1 Place Value and Rounding Unit

Unit 2 Addition and Subtraction Unit

Unit 3 Multiplication Unit

Unit 4 Division Unit

Unit 5 Fraction Unit

Unit 6 Decimal Unit

Unit 7 Geometry Unit

Unit 8 Measurement Unit

***************************************************************************

Standards Taught

4.OA.2. Multiply or divide to solve word problems involving multiplicative comparison, e.g., by using drawings and equations with a symbol for the unknown number to represent the problem, distinguishing multiplicative comparison from additive comparison

4.NBT.6 Find whole-number quotients and remainders with up to four-digit

dividends and one-digit divisors, using strategies based on place value, the properties of operations, and/or the relationship between multiplication and division. Illustrate and explain the calculation by using equations, rectangular arrays, and/or area models.

Lessons Include:

Total Pages
138 pages
Answer Key
Included
Teaching Duration
1 month
Report this Resource to TpT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.

Standards

to see state-specific standards (only available in the US).
Solve multistep word problems posed with whole numbers and having whole-number answers using the four operations, including problems in which remainders must be interpreted. Represent these problems using equations with a letter standing for the unknown quantity. Assess the reasonableness of answers using mental computation and estimation strategies including rounding.
Multiply or divide to solve word problems involving multiplicative comparison, e.g., by using drawings and equations with a symbol for the unknown number to represent the problem, distinguishing multiplicative comparison from additive comparison.
Find whole-number quotients and remainders with up to four-digit dividends and one-digit divisors, using strategies based on place value, the properties of operations, and/or the relationship between multiplication and division. Illustrate and explain the calculation by using equations, rectangular arrays, and/or area models.

Reviews

Questions & Answers

50.4k Followers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

More About Us

Keep in Touch!

Sign Up