4th Grade MATH Practice Test Multiplication Fractions Geometry+ FSA | Test Prep

Rated 5 out of 5, based on 9 reviews
9 Ratings
Amy Mezni - Teaching Ideas 4u
7.5k Followers
Grade Levels
4th
Standards
Resource Type
Formats Included
  • PDF
Pages
30 pages
$5.50
$5.50
Share this resource
Amy Mezni - Teaching Ideas 4u
7.5k Followers
Also included in
  1. Help your FOURTH GRADE students review for the standardized math test with this bundle of engaging resources! Build their confidence with four games + one math practice test.  Bundle Includes: 4th Grade Math Practice TestMath Kerplunk Review Game 4th Grade2D Figures Rummy Card GameMath JENGA Review
    Price $18.00Original Price $22.50Save $4.50

Description

Help calm your FOURTH GRADE students' nerves by familiarizing them with the FSA math test! Practice test meets 4th grade math standards/benchmarks.

What’s Included

28 questions in different 5 test question formats help familiarize students with questions of the actual standardized test.

  • Selectable Text
  • Table Match
  • Multiselect
  • Editing Task Choice
  • Multiple Choice

Complete answer key also included.

Standards & Testing

  • Reviews 4th Grade CCSS Math Standards
  • Reviews 4th Grade Common Core Standards
    If your state standards are based on the Common Core, this resource will likely align. Resources cover a majority of tested standards. 
  • Great Review for FSA
    The FSA standardized test is similar to AIR.

What Other Teachers Are Saying

  • This was excellent standards-based test-prep for FSA Math. Thank you!” – Mighty Erudite (TPT Seller) 
  • “Great for test prep!” – Jamie L. 

SAVE TIME & MONEY!

Love to save? This bundle includes four games and a math practice test. Get the whole bundle and SAVE 20% versus purchasing the activities separately! 

Bundle Includes

4th Grade Math Practice Test

Math Kerplunk Review Game 4th Grade

2D Figures Rummy Card Game

Math JENGA Review Game 4th Grade

Math Game Show & Practice Review Test 4th Grade

Already purchased a resource from the bundle? You can still save! Simply submit a ticket to TPT to refund the cost of the individual resource after purchasing the bundle.

**************************************************************************

Love Free Stuff?

Get TPT credit for future purchases! 

• Just leave a review! Log into your My Purchases page and find the Provide Feedback button next to each purchase you’ve made. For each review you leave (rating + comment), TPT gives you feedback credits you can use toward future purchases. Plus, it helps me determine the most valuable resources for your classroom so I can keep creating more great content for you. ☺

Be in the know! 

• Follow me to stay updated about new discounts, freebies and product launches! Just click the green star next to my store logo! ☺

**************************************************************************

Total Pages
30 pages
Answer Key
Included
Teaching Duration
N/A
Report this resource to TpT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.

Standards

to see state-specific standards (only available in the US).
Interpret a multiplication equation as a comparison, e.g., interpret 35 = 5 × 7 as a statement that 35 is 5 times as many as 7 and 7 times as many as 5. Represent verbal statements of multiplicative comparisons as multiplication equations.
Multiply or divide to solve word problems involving multiplicative comparison, e.g., by using drawings and equations with a symbol for the unknown number to represent the problem, distinguishing multiplicative comparison from additive comparison.
Solve multistep word problems posed with whole numbers and having whole-number answers using the four operations, including problems in which remainders must be interpreted. Represent these problems using equations with a letter standing for the unknown quantity. Assess the reasonableness of answers using mental computation and estimation strategies including rounding.
Explain why a fraction 𝘢/𝘣 is equivalent to a fraction (𝘯 × 𝘢)/(𝘯 × 𝘣) by using visual fraction models, with attention to how the number and size of the parts differ even though the two fractions themselves are the same size. Use this principle to recognize and generate equivalent fractions.
Compare two fractions with different numerators and different denominators, e.g., by creating common denominators or numerators, or by comparing to a benchmark fraction such as 1/2. Recognize that comparisons are valid only when the two fractions refer to the same whole. Record the results of comparisons with symbols >, =, or <, and justify the conclusions, e.g., by using a visual fraction model.

Reviews

Questions & Answers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

More About Us

Keep in Touch!

Sign Up