4th Grade Math Interactive Notebook

Rated 4.79 out of 5, based on 300 reviews
300 Ratings
Grade Levels
4th
Subjects
Standards
Formats Included
  • Zip
Pages
29 pages
$4.00
$4.00
Share this resource

Description

Are you ready to help your 4th grade students become more independent? A math interactive notebook is a great tool that will empower your students! Instead of coming right to you when they have a question, they will have a tool they can reference first!

✏️Math interactive notebooks...

  • Allow your students to become involved in your math lesson.
  • Provide students with a visual reminder of what they've learned well after your lesson is over.
  • Give students something to think about and write about, allowing them to connect to the math lesson.
  • Give students a tool to promote independence.

Why a no-fold interactive notebook?

  • Saves precious instructional time. (No complicated cutting, folding, or gluing!)
  • Can be glued in a notebook, or hole-punched and put in a binder or folder.

✏️What's Included:

  • 29 interactive notebook pages aligned to 4th Grade Common Core standards.
  • Two black and white interactive notebook covers.
  • Student-friendly language! Every page begins with an I Can Statement.
  • There are two versions of the math interactive notebook. One with common core standards, and one without. So if you are a TEKS teacher, or a teacher in a state that has "done away" with common core, you can still use this!

TEACHERS LIKE YOU SAID...

⭐⭐⭐⭐⭐Really is easy for them to put in their notebooks, can be used to introduce the lesson, during the lesson, or quick review at the end of lesson.

⭐⭐⭐⭐⭐This resource was great to use as a review of fourth grade math standards in the classroom. The students then had this as a resource notebook for the year as we added to it!

⭐⭐⭐⭐⭐I’ve used many notebooks and this one is by far the most straight forward. The simplicity makes it a useable resource for kids or revisit and make use of during their spiral review .

NEED MORE MATH FOR FOURTH GRADE?

We've Got Other Grade Levels Too!

©Thrifty in Third Grade

ALL RIGHTS RESERVED

Total Pages
29 pages
Answer Key
N/A
Teaching Duration
N/A
Report this resource to TpT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.

Standards

to see state-specific standards (only available in the US).
Interpret a multiplication equation as a comparison, e.g., interpret 35 = 5 × 7 as a statement that 35 is 5 times as many as 7 and 7 times as many as 5. Represent verbal statements of multiplicative comparisons as multiplication equations.
Multiply or divide to solve word problems involving multiplicative comparison, e.g., by using drawings and equations with a symbol for the unknown number to represent the problem, distinguishing multiplicative comparison from additive comparison.
Solve multistep word problems posed with whole numbers and having whole-number answers using the four operations, including problems in which remainders must be interpreted. Represent these problems using equations with a letter standing for the unknown quantity. Assess the reasonableness of answers using mental computation and estimation strategies including rounding.
Find all factor pairs for a whole number in the range 1-100. Recognize that a whole number is a multiple of each of its factors. Determine whether a given whole number in the range 1-100 is a multiple of a given one-digit number. Determine whether a given whole number in the range 1-100 is prime or composite.
Generate a number or shape pattern that follows a given rule. Identify apparent features of the pattern that were not explicit in the rule itself. For example, given the rule “Add 3” and the starting number 1, generate terms in the resulting sequence and observe that the terms appear to alternate between odd and even numbers. Explain informally why the numbers will continue to alternate in this way.

Reviews

Questions & Answers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

More About Us

Keep in Touch!

Sign Up