Easel by TpT

4th Grade Math Word Problems Homework Printables Fractions DISTANCE LEARNING

Grade Levels
4th, Homeschool
Standards
Resource Type
Formats Included
  • PDF
  • Google Apps™
Pages
15 pages
$2.40
List Price:
$3.00
You Save:
$0.60
$2.40
List Price:
$3.00
You Save:
$0.60
Share this resource
Includes Google Apps™
The Teacher-Author indicated this resource includes assets from Google Workspace (e.g. docs, slides, etc.).

Also included in

  1. 112 CONCEPTUAL BASED QUESTIONS TO TRANSFORM YOUR HOMEWORK ASSIGNMENTS. EACH SHEET HAS FOUR QUESTIONS THAT ARE MEANINGFUL AND RIGOROUS. NO MORE HAVING YOUR STUDENTS COMPLETE REPETITIVE PROCEDURAL QUESTIONS THAT ONLY SKIM THE SURFACE OF THINKING!***DIGITAL VERSION IS NOW AVAILABLE FOR GOOGLE SLIDES!**
    $9.60
    $15.00
    Save $5.40
  2. The POWER Math Ultimate Bundle is everything you need for a successful year of math instruction! The resources found in this bundle were designed with the philosophy in mind that math should be POWERful. POWER stands for purposeful opportunities with engagement and rigor. You and your students deser
    $73.60
    $112.93
    Save $39.33

Description

28 CONCEPTUAL BASED QUESTIONS TO TRANSFORM YOUR HOMEWORK ASSIGNMENTS. EACH SHEET HAS FOUR QUESTIONS THAT ARE MEANINGFUL AND RIGOROUS. NO MORE HAVING YOUR STUDENTS COMPLETE REPETITIVE PROCEDURAL QUESTIONS THAT ONLY SKIM THE SURFACE OF THINKING!

***DIGITAL VERSION IS NOW AVAILABLE FOR GOOGLE SLIDES!***

PLEASE NOTE: If you own our original set of Power Problems, these are DIFFERENT questions!

What's included in this product?

· 28 conceptual based math questions
· Quality prompts and word problems that promote rigorous thinking
· 4 questions per standard
· Each standard is formatted to one page
· Easy prep
· Answer keys

***CHECK OUT OUR BEST SELLING SET OF POWER PROBLEMS.*** CLICK HERE!

Perfect for your math lessons and in class practice.

WHAT ARE P.O.W.E.R PROBLEMS?

PURPOSEFUL - These problems are meant to keep students focused, while strengthening initiative and perseverance.

OPPORTUNITIES - These prompts can be used in a variety of ways. P.O.W.E.R problems can be used to introduce a lesson, spiral review, or as formative assessments.


WITH


ENGAGEMENT - Problems are real world applicable and designed to hook students with interest and presentation. Complexity of problems promotes problem solving skills.


RIGOR - Tasks are specifically designed to challenge students and assess conceptual understanding of curriculum versus procedural understanding. Students will need to apply more than just a “formula.”


WHY USE P.O.W.E.R PROBLEMS?


BUILD STAMINA WITHIN YOUR STUDENTS!

P.O.W.E.R problems are designed to challenge your students with their open ended presentation. Majority of problems that come from textbooks and workbooks assess procedural understanding of curriculum. Some textbooks even provide step by step instructions where the textbook is thinking for the students and taking away that “productive struggle” for children. When we rob students of that event, we rob them of their ability to reason, problem solve, and see beyond a standard algorithm. P.O.W.E.R problems are meant to show students that there are different ways to answer one question in math. With these tasks students take ownership and are part of the problem solving process versus filling in blanks in a textbook.


HOW TO USE POWER PROBLEMS:


YOUR KIDS. YOUR CHOICE. FLEXIBILITY.

TO INTRODUCE A LESSON - P.O.W.E.R problems can be used to introduce a new skill. In this case your students will experience a “productive struggle.” Their problem solving skills and prior knowledge will kick in. Often times most of my students will have the incorrect answer or no answer at all. I then have someone explain their method/reasoning and allow my students to critique their peer’s answer. This makes for great accountable talk discussions. If I see that most students do not have an answer I will assist the class in getting to a specific point and then allow them to finish independently.


SPIRAL REVIEW - Avoid your students forgetting standards, by using P.O.W.E.R problems to spiral review previously taught lessons.


FORMATIVE ASSESSMENTS - You can use these problems to assess mastery and levels of understanding.

4 questions per standard/topic!


Standards & Topics Covered

Number and Operation in Base Ten

➥ 4.NF.1 - Equivalent fractions

➥ 4.NF.2 - Comparing fractions

➥ 4.NF.3 - Adding and subtracting fractions with like denominators, decomposing fractions, adding and subtracting mixed numbers with like denominators

➥ 4.NF. 4 - Multiplying a fraction by a whole number

➥ 4.NF.5 - Adding and subtracting fractions with denominators of 10 and 100

➥ 4.NF.6 - Decimal notation for fractions with denominators of 10 and 100

➥ 4.NF.7 - Comparing decimals to hundredths

Total Pages
15 pages
Answer Key
Included
Teaching Duration
1 month
Report this Resource to TpT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.

Standards

to see state-specific standards (only available in the US).
Compare two decimals to hundredths by reasoning about their size. Recognize that comparisons are valid only when the two decimals refer to the same whole. Record the results of comparisons with the symbols >, =, or <, and justify the conclusions, e.g., by using a visual model.
Use decimal notation for fractions with denominators 10 or 100. For example, rewrite 0.62 as 62/100; describe a length as 0.62 meters; locate 0.62 on a number line diagram.
Express a fraction with denominator 10 as an equivalent fraction with denominator 100, and use this technique to add two fractions with respective denominators 10 and 100. For example, express 3/10 as 30/100, and add 3/10 + 4/100 = 34/100.
Solve word problems involving multiplication of a fraction by a whole number, e.g., by using visual fraction models and equations to represent the problem. For example, if each person at a party will eat 3/8 of a pound of roast beef, and there will be 5 people at the party, how many pounds of roast beef will be needed? Between what two whole numbers does your answer lie?
Understand a multiple of 𝘢/𝘣 as a multiple of 1/𝘣, and use this understanding to multiply a fraction by a whole number. For example, use a visual fraction model to express 3 × (2/5) as 6 × (1/5), recognizing this product as 6/5. (In general, 𝘯 × (𝘢/𝘣) = (𝘯 × 𝘢)/𝘣.)

Reviews

Questions & Answers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

More About Us

Keep in Touch!

Sign Up