4th Grade Year Long Full Year Curriculum Guided Math Curriculum BUNDLE

Rated 4.73 out of 5, based on 11 reviews
11 Ratings
;
The Owl Teacher
20k Followers
Grade Levels
4th, Homeschool
Resource Type
Standards
Formats Included
  • Zip
  • Google Apps™
Pages
1800+
$24.97
List Price:
$132.00
You Save:
$107.03
$24.97
List Price:
$132.00
You Save:
$107.03
Share this resource
Report this resource to TPT
The Owl Teacher
20k Followers
Includes Google Apps™
The Teacher-Author indicated this resource includes assets from Google Workspace (e.g. docs, slides, etc.).

What educators are saying

I needed some extra practice and lessons for a high third grade group and this was so perfect. I didn't have a book to use so these were a great way for me to guide instruction.
This is such a great curriculum. The lessons are easy to follow, the practice has just the right challenge and the activities and games are engaging.

Description

Are you tried of re-writing your math curriculum to meet the needs of your students? Save your time and sanity with these math workshop units! These 4th grade full-year curriculum units cover all the important math concepts in-depth to make your math instruction effective, your students proficient, and your test scores consistently reflective of growth!

Plus, this teacher-tested, research-based method will create a positive, enjoyable experience to keep even your distracted learners focused and engaged.

Check out the preview for details!

Check out everything that is included:

✏️ Organized pacing calendar to take the guesswork out of your planning

✏️ Vocabulary cards for word walls so that your student can have a math-language rich classroom

✏️ 15 days of explicit, detailed lesson plans that are flexible so that you can adapt as needed (per unit)

✏️ Enrichment and Intervention so that you can meet the individual needs of your students.

✏️ Hands-on activities, math centers, and math games for concrete understanding and  engagement
✏️ Concrete, representational, abstract progression, and scaffolding to help all your students learn the content

✏️ Independent practice math worksheets to reinforce learning (perfect for early finishers or math homework)

✏️ Anchor charts to support different learning styles and solidify learning.

✏️ Pre and post math assessments (along with mini-assessments and quick checks) to gauge student growth

And as a BONUS - that is ONLY FOUND IN THE BUNDLE - you get all the LESSON PLANS (only) of each unit in editable (cut and paste) format so you can easily modify or cut and paste for your online plan books!

Units Included (Click to learn more about each individual unit):

  1. Place Value of Multi-Digit Numbers
  2. Addition & Subtraction of Large, Multi-Digit Numbers
  3. Multiplication & Division Basics
  4. Multiplication of Multi-Digit Numbers
  5. Division of Multi-Digit Numbers
  6. Equivalent Fractions (and more)
  7. Adding & Subtracting Fractions
  8. Multiplication of Fractions & Line Plots
  9. Decimals
  10. Geometry & Angles
  11. Measurement

And now you can try out this easy-to-implement proven system in your classroom at a discounted price so that you can not only save time but also money with this entire year 4th grade math curriculum BUNDLE!

Want to try some of the guided math workshop for free? Click here to check it out!

Other Related Products You May Enjoy:

Third Grade Math Workshop Entire Year Bundle

Fifth Grade is coming next year- only individual units are sold currently. Click here to see those.

**IMPORTANT NOTICE**

This resource is not editable. I cannot allow the resource to be editable due to the Terms of Use on the clip art used. Thank you for understanding.

Printing Notes:

This resource is printer-friendly and includes a black and white version. I would suggest printing "as image" to avoid any potential issues. Please also make sure your adobe reader (or the like program) is up-to-date.

Mistakes Happen!☜

If you see ANYTHING that needs modifying or if you have any questions, please contact me via the Q&A. I take my product creation and your satisfaction very seriously! Thanks!

Earn FREE Resources!

It's very important to me that you provide feedback so that I may improve and create products you will use and love! Please consider leaving detailed feedback. Additionally, each time you provide feedback, you earn TpT credits. These can be taken off purchases so you can get items free!

❤️Love What You See? ❤️

Join my email list here to get FREEBIES and so much more!

Follow my store here to get discounted goodies each time they're posted!

keywords: full year curriculum, math curriculum, 4th grade math curriculum, common core, math units, Guided Math Fourth Grade Units, Guided Math Curriculum, Year Long Curriculum, 4th grade math, year long

Total Pages
1800+
Answer Key
Included
Teaching Duration
1 Year
Report this resource to TPT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TPT’s content guidelines.

Standards

to see state-specific standards (only available in the US).
Know relative sizes of measurement units within one system of units including km, m, cm; kg, g; lb, oz.; l, ml; hr, min, sec. Within a single system of measurement, express measurements in a larger unit in terms of a smaller unit. Record measurement equivalents in a two-column table. For example, know that 1 ft is 12 times as long as 1 in. Express the length of a 4 ft snake as 48 in. Generate a conversion table for feet and inches listing the number pairs (1, 12), (2, 24), (3, 36),...
Use the four operations to solve word problems involving distances, intervals of time, liquid volumes, masses of objects, and money, including problems involving simple fractions or decimals, and problems that require expressing measurements given in a larger unit in terms of a smaller unit. Represent measurement quantities using diagrams such as number line diagrams that feature a measurement scale.
Apply the area and perimeter formulas for rectangles in real world and mathematical problems. For example, find the width of a rectangular room given the area of the flooring and the length, by viewing the area formula as a multiplication equation with an unknown factor.
Make a line plot to display a data set of measurements in fractions of a unit (1/2, 1/4, 1/8). Solve problems involving addition and subtraction of fractions by using information presented in line plots. For example, from a line plot find and interpret the difference in length between the longest and shortest specimens in an insect collection.
Recognize angles as geometric shapes that are formed wherever two rays share a common endpoint, and understand concepts of angle measurement:

Reviews

Questions & Answers

20k Followers
TPT

TPT empowers educators to teach at their best.

More About Us

Keep in Touch!

Sign Up