digital

5th Grade Google Classroom Activities | Google Classroom Math Distance Learning

Format
ZipΒ (474 MB)
Standards
$94.00
Bundle
List Price:
$187.50
You Save:
$93.50
Β Digital Resource for Students
The Teacher-Author has indicated that this resource is made for device-based learning.
$94.00
Bundle
List Price:
$187.50
You Save:
$93.50
Β Digital Resource for Students
The Teacher-Author has indicated that this resource is made for device-based learning.
Share this resource

Products in this Bundle (37)

    showing 1-5 of 37 products

    Description

    If you have access to Google Classroom, this Fifth Grade Digital Math Bundle will save you time and make math fun! This bundle includes math centers, spiral review, and assessments made specifically for use with Google Classroom.

    What's included?

    - Google Slides: Interactive slides that cover all fifth grade math standards

    - Google Forms: 34 weeks of daily spiral review

    - Google Forms: 75 self-grading quizzes (3 per math standard)

    Save an additional 20% when you purchase this mega bundle.

    Not sure if they are a right fit?

    Please download the FREE samples to try before you purchase.

    - Google Slides Sample

    - Google Forms Sample


    --------------------------------------------------------------------------

    Can I use these resources if I don't have access to Google Classroom? Many teachers want to use Google Slides and Google Forms, but their school doesn't use Google Classroom.

    YES. You can still use these resources.

    Google Slides can be downloaded as PowerPoints. I already include a PowerPoint version in all of my Google Slides products. Check to see if your online platform has the assignment option 'create a copy for each student'. If it does, then it will automatically create a PowerPoint for each student to complete. Edmodo and Microsoft Teams are online platforms that have this option.

    Google Forms can be edited so they don't required an email. This means you can use these auto-grading quizzes with any online platform that lets you share a link. Simply uncheck all of the boxes in the 'General' settings tab of the Google Forms. That's it! Now you can share the link via Microsoft Teams, Edmodo, or SeeSaw.

    New to paperless resources?

    > Read blog posts here.

    > Take a free e-mail course here.

    More Paperless Math Bundles

    - 2nd Grade Paperless Math Bundle

    - 3rd Grade Paperless Math Bundle

    - 4th Grade Paperless Math Bundle

    - 5th Grade Paperless Math Bundle

    Total Pages
    N/A
    Answer Key
    Included
    Teaching Duration
    N/A
    Report this Resource to TpT
    Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.

    Standards

    to see state-specific standards (only available in the US).
    Classify two-dimensional figures in a hierarchy based on properties.
    Understand that attributes belonging to a category of two-dimensional figures also belong to all subcategories of that category. For example, all rectangles have four right angles and squares are rectangles, so all squares have four right angles.
    Represent real world and mathematical problems by graphing points in the first quadrant of the coordinate plane, and interpret coordinate values of points in the context of the situation.
    Use a pair of perpendicular number lines, called axes, to define a coordinate system, with the intersection of the lines (the origin) arranged to coincide with the 0 on each line and a given point in the plane located by using an ordered pair of numbers, called its coordinates. Understand that the first number indicates how far to travel from the origin in the direction of one axis, and the second number indicates how far to travel in the direction of the second axis, with the convention that the names of the two axes and the coordinates correspond (e.g., 𝘹-axis and 𝘹-coordinate, 𝘺-axis and 𝘺-coordinate).
    Solve real world problems involving division of unit fractions by non-zero whole numbers and division of whole numbers by unit fractions, e.g., by using visual fraction models and equations to represent the problem. For example, how much chocolate will each person get if 3 people share 1/2 lb of chocolate equally? How many 1/3-cup servings are in 2 cups of raisins?

    Reviews

    Questions & Answers

    Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

    More About Us

    Keep in Touch!

    Sign Up