5th Grade Guided Math -Year Long Bundle

Subject
Grade Levels
Format
Zip (146 MB|1000+)
Standards
$108.00
Bundle
List Price:
$136.00
You Save:
$28.00
$108.00
Bundle
List Price:
$136.00
You Save:
$28.00
Share this resource

Products in this Bundle (13)

    showing 1-5 of 13 products

    Bonus

    Additional Bundle Items 5th Grade Guided Math

    Description

    This is a BUNDLE of my 5th Grade Guided Math Units. There are a total of 13 units.

    Lesson plans are standards based and have a specific, achievable objective for each day. Units include pre and post assessments, daily practice pages, daily extension activities, vocabulary cards, questioning cards, posters, and additional resources to support your instruction.

    Individually, units are priced at $4.25 per week of instruction. For example, a shorter one week unit is $4.25, while a 4 week unit is $17. You will be able to purchase them separately, but you will save the most by purchasing the bundle.

    The bundle price is $108 (a savings of more than 20% off the $136 worth of units).

    ⚠️These units are aligned to Common Core. For a complete breakdown of which standards are covered in each unit across grades 1-5, download this free Common Core alignment Guide!

    ⚠️TEKS Teachers: Download the preview to see what TEKS standards correlate to this bundle! Each unit is given as 2 PDF's--one for Common Core and one for TEKS. You can also check out this free download for a breakdown of the TEKS covered.

    These units are independent of each other and can be taught out of order. So, if you have to follow a pacing guide from your district, you can change the order.

    5th Grade Guided Math units are recommended for small group, targeted instruction, but also can be used in a whole group format.

    What's included:

    Guided Math Teacher Handbook and Overview (Learn how you can use the components of Guided Math, a list of suggested read alouds by unit, plus an overview of the entire year)

    Launching Guided Math-A Ten Day Plan for the first two weeks of school (Teach your students how to do rotations)

    Vocabulary and Definition Cards

    •Vocabulary Trifolds (Perfect for math interactive notebooks)

    Questioning Cards

    •Printables to support instruction (Posters, templates, manipulatives, tools, etc...)

    Daily lesson plans (Lesson plans cover a specific, achievable objective each day and include ways you can remediate and enrich. Please note--the links on the lesson plan are to additional products in my store that cover a certain standard. They are NOT necessary to teach the lessons included in Guided Math and are not included with this product.) ⚠️An editable (PowerPoint) version of the lesson plans is now included.

    Practice pages (One for each day. Day 5 practice pages are a review of the objectives covered during the week and can be used as assessment.)

    Extension activities (One for each day of the week! Use these in one of your centers or another small group rotation!)

    Additional resources to support instruction (Interactive notebook pages, a variety of games, puzzles and more)

    Pre and Post Assessments for all units

    Answer keys for the pre and post assessments as well as all practice pages

    Unit Assessment Grade Book (A fully editable excel file grade book that can be used to track students' pre and post assessment scores)

    Student Graphs for Tracking Data (Students can use these to keep track of their assessment scores and track their growth)

    Download the preview to learn more!

    FAQ: Are the Thrifty in Third Grade Guided Math Units based on research?

    Yes! Email me at thriftyinthirdgrade@gmail.com for a copy of the research that went into designing the framework of these units.

    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

    Here is an overview of the units that are included in 5th Grade Guided Math. You can also preview each individual unit by following the links below.

    Unit 1 Place Value (4 Weeks)

    Unit 2 Rounding (2 Weeks)

    Unit 3 Multiplication (2 Weeks)

    Unit 4 Numerical Expressions (2 Weeks)

    Unit 5 Division (2 Weeks)

    Unit 6 Coordinate Planes (2 Weeks)

    Unit 7 Classifying Figures (1 Week)

    Unit 8 Line Plots (1 Week)

    Unit 9 Adding and Subtracting Fractions (3 Weeks)

    Unit 10 Multiplying and Dividing Fractions (5 Weeks)

    Unit 11 Decimals (4 Weeks)

    Unit 12 Conversions (2 Weeks)

    Unit 13 Volume (2 Weeks)

    There are a total of 32 weeks of instruction provided. I broke this up into four quarters, with 8 weeks per quarter. If you are in a traditional school that will give you an extra week each quarter for review, test prep, or to use as a buffer (because we all know interruptions happen).

    Learn more about Guided Math on my blog.

    Plus, get ideas for how you can implement this in YOUR classroom in this post!

    If you have any questions please feel free to email me at thriftyinthirdgrade@gmail.com. You can also come follow me on Facebook for the latest updates.

    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

    Looking for more 5th Grade Common Core?

    Check out my 5th Grade Math Centers and my 5th Grade Math Interactive Notebook.

    Follow me on Facebook for posts about my newest products and giveaways available only to my followers!

    ©Thrifty in Third Grade

    ALL RIGHTS RESERVED

    Total Pages
    1000+
    Answer Key
    Included
    Teaching Duration
    1 Year
    Report this Resource to TpT
    Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.

    Standards

    to see state-specific standards (only available in the US).
    Classify two-dimensional figures in a hierarchy based on properties.
    Understand that attributes belonging to a category of two-dimensional figures also belong to all subcategories of that category. For example, all rectangles have four right angles and squares are rectangles, so all squares have four right angles.
    Represent real world and mathematical problems by graphing points in the first quadrant of the coordinate plane, and interpret coordinate values of points in the context of the situation.
    Use a pair of perpendicular number lines, called axes, to define a coordinate system, with the intersection of the lines (the origin) arranged to coincide with the 0 on each line and a given point in the plane located by using an ordered pair of numbers, called its coordinates. Understand that the first number indicates how far to travel from the origin in the direction of one axis, and the second number indicates how far to travel in the direction of the second axis, with the convention that the names of the two axes and the coordinates correspond (e.g., 𝘹-axis and 𝘹-coordinate, 𝘺-axis and 𝘺-coordinate).
    Solve real world problems involving division of unit fractions by non-zero whole numbers and division of whole numbers by unit fractions, e.g., by using visual fraction models and equations to represent the problem. For example, how much chocolate will each person get if 3 people share 1/2 lb of chocolate equally? How many 1/3-cup servings are in 2 cups of raisins?

    Reviews

    Questions & Answers

    Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

    More About Us

    Keep in Touch!

    Sign Up