digital

5th Grade Math Curriculum Bundle ⭐ Digital and Paper Bundle ⭐ Google and PDF

5th Grade Math Curriculum Bundle ⭐ Digital and Paper Bundle ⭐ Google and PDF
5th Grade Math Curriculum Bundle ⭐ Digital and Paper Bundle ⭐ Google and PDF
5th Grade Math Curriculum Bundle ⭐ Digital and Paper Bundle ⭐ Google and PDF
5th Grade Math Curriculum Bundle ⭐ Digital and Paper Bundle ⭐ Google and PDF
5th Grade Math Curriculum Bundle ⭐ Digital and Paper Bundle ⭐ Google and PDF
5th Grade Math Curriculum Bundle ⭐ Digital and Paper Bundle ⭐ Google and PDF
5th Grade Math Curriculum Bundle ⭐ Digital and Paper Bundle ⭐ Google and PDF
5th Grade Math Curriculum Bundle ⭐ Digital and Paper Bundle ⭐ Google and PDF
Format
Zip (88 MB|1500+ pages | ⭐Best of TpT 2019⭐)
Standards
$59.99
Digital Download
List Price:
$300.00
Bundle Price:
$74.99
You Save:
$240.01
 Digital Resource for Students
The Teacher-Author has indicated that this resource is made for device-based learning.
Share this resource
More products from Educational Emporium
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
$59.99
Digital Download
List Price:
$300.00
Bundle Price:
$74.99
You Save:
$240.01
  • Product Description
  • Standards

MORE CONTENT THAN PRODUCTS SELLING FOR 3 OR 4 TIMES THIS PRICE!!!

This ULTIMATE Curriculum bundle contains over 1500 pages of task cards, exit slips, quizzes, tests, and worksheets that meet all 5th grade Common Core Math Standards! It is perfect for all phases of instruction: introduction, practice, assessment, reteaching, and review!

Resources are included in printable and Google Classroom formats. Designed to make the classroom efficient and interactive, the Google Classroom resources are presented as Google Slides and Google Forms, eliminating paper and planning. These resources are perfect for laptops, iPads, Chromebooks, and tablets of all brands and operating systems!

**********************************************************************************************************************************************

What You Get:

552 printable Task Cards covering all 26 standards

260 printable Exit Slips (10 per standard)

52 printable Worksheets covering all 26 standards

26 printable Quizzes (1 per standard)

5 printable Tests (2 pages per domain)

156 self-grading Task Cards (26 files with 6 unique questions for each standard)

78 self-grading Exit Slips (26 files with 3 unique questions for each standard)

52 Worksheets in Google Slides format covering all 26 standards

26 Quizzes in Google Slides format (1 per standard)

5 Tests in Google Slides format (2 pages per domain)

✔ Answer keys for all products

✔ Templates for Exit Slips and Task Cards to write your own

✔ Common-Core Standard labeled on all questions

✔ A step-by-step illustrated guide to Google Classroom

✔ A pacing guide to ensure you cover all standards during the school year

✔ Printable "I Can" Statements in standard language

✔ Printable "I Can" Statements in kid-friendly language

All of these resources cost over $200 if purchased separately! In fact, if I formatted this product as a new TpT Bundle, TpT would not allow me to sell it for this low price!

**********************************************************************************************************************************************

What are customers saying?

  • "These resources are so much better than the resources provided by my school district. There are various ways to use the task cards. The online quizzes are easy to use." (Jane, April 2019)

  • "I am loving this bundle. It has allowed our class to go Google within the first week of school!" (Jessica, September 2018)

  • "First year using Google Classroom and this product has been awesome. My students love Google Classroom. They beg for more assignments!" (Angelia, August 2018)

  • "This is the best resource I have ever bought from TpT! Excellent supplement to our math workshop!" (Valerie, May 2017)

**********************************************************************************************************************************************

The following topics are comprehensively covered:

Number and Operations in Base Ten

5.NBT.1 - Place Value

5.NBT.2 - Multiplying and Dividing by Powers of 10

5.NBT.3 - Reading, Writing, and Comparing Decimals

5.NBT.4 - Rounding Decimals

5.NBT.5 - Multiplying Whole Numbers

5.NBT.6 - Dividing Whole Numbers

5.NBT.7 - Adding, Subtracting, Multiplying & Dividing Decimals

Operations and Algebraic Thinking

5.OA.1 - Order of Operations

5.OA.2 - Numerical Expressions

5.OA.3 - Numerical Patterns, Ordered Pairs & Graphing

Number and Operations—Fractions

5.NF.1 - Adding and Subtracting Fractions

5.NF.2 - Adding & Subtracting Fractions Word Problems

5.NF.3 - Fractions as Division

5.NF.4 - Multiplying Fractions

5.NF.5 - Multiplication as Scaling

5.NF.6 - Fraction Word Problems

5.NF.7 - Dividing with Unit Fractions

Measurement and Data

5.MD.1 - Measurement Conversions

5.MD.2 - Line Plots

5.MD.3 - Recognize Volume and Unit Cubes

5.MD.4 - Measuring Volume

5.MD.5 - Real-World Volumes

Geometry

5.G.1 - Understand Coordinate Graphing

5.G.2 - Real-World Coordinate Graphing

5.G.3 - Properties of 2D Shapes

5.G.4 - Classify 2D Shapes

**********************************************************************************************************************************************

Check out my task cards, exit slips, worksheets, quizzes, tests, and more for other grade levels:

In Printable Format:

⭐⭐ Math ULTIMATE Bundle for Grades K-6, PDF Format ⭐⭐

Kindergarten Math ULTIMATE Bundle, PDF Format

1st Grade Math ULTIMATE Bundle, PDF Format

2nd Grade Math ULTIMATE Bundle, PDF Format

3rd Grade Math ULTIMATE Bundle, PDF Format

4th Grade Math ULTIMATE Bundle, PDF Format

5th Grade Math ULTIMATE Bundle, PDF Format

6th Grade Math ULTIMATE Bundle, PDF Format

In Google Classroom Format:

⭐⭐ Math ULTIMATE Bundle for Grades 2-6, Google Classroom Format ⭐⭐

2nd Grade Math ULTIMATE Bundle, Google Classroom Format

3rd Grade Math ULTIMATE Bundle, Google Classroom Format

4th Grade Math ULTIMATE Bundle, Google Classroom Format

5th Grade Math ULTIMATE Bundle, Google Classroom Format

6th Grade Math ULTIMATE Bundle, Google Classroom Format

In Printable + Google Classroom Formats:

⭐⭐ Math ULTIMATE Bundle for Grades 2-6, PDF + Google Classroom Formats ⭐⭐

2nd Grade Math ULTIMATE Bundle, PDF + Google Classroom Formats

3rd Grade Math ULTIMATE Bundle, PDF + Google Classroom Formats

4th Grade Math ULTIMATE Bundle, PDF + Google Classroom Formats

5th Grade Math ULTIMATE Bundle, PDF + Google Classroom Formats

6th Grade Math ULTIMATE Bundle, PDF + Google Classroom Formats

to see state-specific standards (only available in the US).
Classify two-dimensional figures in a hierarchy based on properties.
Understand that attributes belonging to a category of two-dimensional figures also belong to all subcategories of that category. For example, all rectangles have four right angles and squares are rectangles, so all squares have four right angles.
Represent real world and mathematical problems by graphing points in the first quadrant of the coordinate plane, and interpret coordinate values of points in the context of the situation.
Use a pair of perpendicular number lines, called axes, to define a coordinate system, with the intersection of the lines (the origin) arranged to coincide with the 0 on each line and a given point in the plane located by using an ordered pair of numbers, called its coordinates. Understand that the first number indicates how far to travel from the origin in the direction of one axis, and the second number indicates how far to travel in the direction of the second axis, with the convention that the names of the two axes and the coordinates correspond (e.g., 𝘹-axis and 𝘹-coordinate, 𝘺-axis and 𝘺-coordinate).
Solve real world problems involving division of unit fractions by non-zero whole numbers and division of whole numbers by unit fractions, e.g., by using visual fraction models and equations to represent the problem. For example, how much chocolate will each person get if 3 people share 1/2 lb of chocolate equally? How many 1/3-cup servings are in 2 cups of raisins?
Total Pages
1500+ pages | ⭐Best of TpT 2019⭐
Answer Key
Included
Teaching Duration
1 Year
Report this Resource to TpT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.
  • Ratings & Reviews
  • Q & A

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

More About Us

Keep in Touch!

Sign Up