5th Grade Math Essential Questions (ALLYEAR)

5th Grade Math Essential Questions (ALLYEAR)
5th Grade Math Essential Questions (ALLYEAR)
5th Grade Math Essential Questions (ALLYEAR)
5th Grade Math Essential Questions (ALLYEAR)
Grade Levels
File Type

Presentation (Powerpoint) File

(1 MB|100 pages)
Product Rating
Standards
  • Product Description
  • StandardsNEW

Planning time made easier with these ready made Essential Questions for your 5th grade math instruction!!

Essential Questions for the entire year based on all Common Core Math standards for 5th grade.

Tailor your instruction around these essential questions. Essential questions are in order in a suggested learning sequence for you.

Log in to see state-specific standards (only available in the US).
Classify two-dimensional figures in a hierarchy based on properties.
Understand that attributes belonging to a category of two-dimensional figures also belong to all subcategories of that category. For example, all rectangles have four right angles and squares are rectangles, so all squares have four right angles.
Represent real world and mathematical problems by graphing points in the first quadrant of the coordinate plane, and interpret coordinate values of points in the context of the situation.
Use a pair of perpendicular number lines, called axes, to define a coordinate system, with the intersection of the lines (the origin) arranged to coincide with the 0 on each line and a given point in the plane located by using an ordered pair of numbers, called its coordinates. Understand that the first number indicates how far to travel from the origin in the direction of one axis, and the second number indicates how far to travel in the direction of the second axis, with the convention that the names of the two axes and the coordinates correspond (e.g., 𝘹-axis and 𝘹-coordinate, 𝘺-axis and 𝘺-coordinate).
Solve real world problems involving division of unit fractions by non-zero whole numbers and division of whole numbers by unit fractions, e.g., by using visual fraction models and equations to represent the problem. For example, how much chocolate will each person get if 3 people share 1/2 lb of chocolate equally? How many 1/3-cup servings are in 2 cups of raisins?
Total Pages
100 pages
Answer Key
N/A
Teaching Duration
N/A
Report this Resource to TpT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.
Loading...
$2.00
Digital Download
Share this resource
Report this resource to TpT
More products fromΒ Emily Jackson
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign Up