5th Grade Math Game Bundle | U-Know Review Games | Test Prep

5th Grade Math Game Bundle | U-Know Review Games | Test Prep
5th Grade Math Game Bundle | U-Know Review Games | Test Prep
5th Grade Math Game Bundle | U-Know Review Games | Test Prep
5th Grade Math Game Bundle | U-Know Review Games | Test Prep
5th Grade Math Game Bundle | U-Know Review Games | Test Prep
5th Grade Math Game Bundle | U-Know Review Games | Test Prep
Grade Levels
Resource Type
File Type

Zip

(340 MB|180+)
Product Rating
Standards
15 Products in this Bundle
15 products
    Bonus
    1 file
    Labels for Storing in Task Boxes (as seen in the preview thumbnail)
    • Bundle Description
    • StandardsNEW

    If you teach 5th grade math and your students LOVE games then this U-Know bundle is for you! Kids loving practicing their math skills when they get to play U-Know! This bundle reviews all of the common core standards for 5th grade.

    Who is this bundle for?

    • Teachers who want to review the 5th grade math standards in a fun and engaging way
    • Teachers who do centers, stations, or small groups in the classroom.
    • Teachers who are looking for a consistent game to use in math class for students to review. Teach the game once and use them all year!

    What is the cost for multiple teachers?

    Please purchase one license for each teacher using these resources. The first license is the full bundle price. All additional licenses are at a reduced cost. You can add licenses when you add the item to your cart or come back at a later time and add from your "my purchases" tab.

    Which games are included in this bundle?

    (All common core standards covered in all areas: OA, NBT, NF, MD, & G)

    **BONUS FILE: Correct sized labels for storing your U-Know games in the task boxes as shown in the thumbnail photos above.

    NOTE: This resource was created based on fifth-grade math standards. None of the resources have the grade level on them so that they can still be used as review, if needed, in other grade levels.

    What do you get in each set?

    • U-Know Cards (56 cards in each set)
    • "Types of Special Cards" Sheet
    • ”Cheat Sheet” for differentiation
    • Direction Sheet
    • Answer Key

    What is U-Know?

    U-Know is a fun and engaging card game where students practice topics in a repetitive way. I also use U-Know in math stations throughout the year to spiral concepts for students. U-Know comes in MANY topics! So, once students learn the game, it will become a self-run station!

    U-Know is played with students matching color/number to the card the previous player put down. Once they put their card down, they must read and answer. If correct, play moves on. If incorrect, player draws 2 new cards and play moves on. Students check answers with the included answer key.

    Not sure? With 100's of positive reviews combined, let these U-Know customers help you!

    "I've purchased a lot over the last couple of years, but this is by far my favorite purchase! The kids love these games as much as I do. They like this better than the original game!"

    "Such a cool and creative game for the kids!"

    "Well thought out! Excellent product and enjoyed by all my fourth graders!"

    "Wow! My students are in love with this game! Thank you!"

    "Love that the students can practice the skill without doing a worksheet! Fun resource!"

    "My students absolutely love this game."

    "My 5th grade students love playing this game and frequently ask me to play it over and over again!"

    "This is very well done and looks like SO much fun! I wish I could give an A+!"

    Still not sure? Try Subtraction U-Know for FREE!!!!

    ****************************************************************************

    ★★★Other multi-grade level U-Know Games available that are NOT in this bundle★★★

    SUPER Mega Bundle of Multi-Grade Level Games (Math & ELA)

    Math U-Know Game Mega Bundle

    ELA U-Know MEGA Bundle

    Division Facts U-Know

    Area & Perimeter U-Know

    Make Your Own U-Know {EDITABLE}

    *****************************************************************************

    How to get TPT credit to use on future purchases:

    • Please go to your My Purchases page (you may need to login). Beside each purchase you'll see a Provide Feedback button. Simply click it and you will be taken to a page where you can give a quick rating and leave a short comment for the product. I value your feedback greatly as it helps me determine which products are most valuable for your classroom so I can create more for you. ☺

    Be the first to know about my new discounts, freebies and product launches:

    • Look for the green star near the top of any page within my store and click it to become a follower. You will then receive customized email updates about this store. ☺

    Log in to see state-specific standards (only available in the US).
    Classify two-dimensional figures in a hierarchy based on properties.
    Understand that attributes belonging to a category of two-dimensional figures also belong to all subcategories of that category. For example, all rectangles have four right angles and squares are rectangles, so all squares have four right angles.
    Represent real world and mathematical problems by graphing points in the first quadrant of the coordinate plane, and interpret coordinate values of points in the context of the situation.
    Use a pair of perpendicular number lines, called axes, to define a coordinate system, with the intersection of the lines (the origin) arranged to coincide with the 0 on each line and a given point in the plane located by using an ordered pair of numbers, called its coordinates. Understand that the first number indicates how far to travel from the origin in the direction of one axis, and the second number indicates how far to travel in the direction of the second axis, with the convention that the names of the two axes and the coordinates correspond (e.g., 𝘹-axis and 𝘹-coordinate, 𝘺-axis and 𝘺-coordinate).
    Solve real world problems involving division of unit fractions by non-zero whole numbers and division of whole numbers by unit fractions, e.g., by using visual fraction models and equations to represent the problem. For example, how much chocolate will each person get if 3 people share 1/2 lb of chocolate equally? How many 1/3-cup servings are in 2 cups of raisins?
    Total Pages
    180+
    Answer Key
    Included
    Teaching Duration
    1 Year
    Report this Resource to TpT
    Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.
    Loading...
    $45.00
    Bundle
    List Price:
    $56.25
    You Save:
    $11.25
    Share this resource
    Report this resource to TpT
    Fun in 5th Grade

    Fun in 5th Grade

    14,780 Followers
    Follow
    More products from Fun in 5th Grade
    Product Thumbnail
    Product Thumbnail
    Product Thumbnail
    Product Thumbnail
    Product Thumbnail

    Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

    Learn More

    Keep in Touch!

    Sign Up