5th Grade Math Maze Bundle

Math With Ms Yi
2.8k Followers
Grade Levels
4th - 6th
Standards
Formats Included
  • Zip
  • Activity
Pages
24 pages
$12.80
Bundle
List Price:
$23.50
Bundle Price:
$16.00
You Save:
$10.70
$12.80
Bundle
List Price:
$23.50
Bundle Price:
$16.00
You Save:
$10.70
Share this resource
Math With Ms Yi
2.8k Followers
Easel Activities Included
Some resources in this bundle include ready-to-use interactive activities that students can complete on any device. Easel by TpT is free to use! Learn more.

Products in this Bundle (10)

    showing 1-5 of 10 products

    Description

    Trying to break out of tedious math worksheets? This self checking no prep activity bundle is perfect for 5th grade math. Easily assign as a class game or a homework. Detailed, step by step keys provided!

    Included in this Product:

    Other products you might like:

    + Don't forget to leave feedback to earn TPT credits for future purchases!

    + If you use this resource, I'd love to see snaps of it in action in your room. Tag me on @mathwithmsyi

    + Follow me on Instagram, Facebook or Twitter.

    Total Pages
    24 pages
    Answer Key
    Included
    Teaching Duration
    3 hours
    Report this Resource to TpT
    Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.

    Standards

    to see state-specific standards (only available in the US).
    Interpret and compute quotients of fractions, and solve word problems involving division of fractions by fractions, e.g., by using visual fraction models and equations to represent the problem. For example, create a story context for (2/3) ÷ (3/4) and use a visual fraction model to show the quotient; use the relationship between multiplication and division to explain that (2/3) ÷ (3/4) = 8/9 because 3/4 of 8/9 is 2/3. (In general, (𝘢/𝘣) ÷ (𝘤/𝘥) = 𝘢𝘥/𝘣𝘤.) How much chocolate will each person get if 3 people share 1/2 lb of chocolate equally? How many 3/4-cup servings are in 2/3 of a cup of yogurt? How wide is a rectangular strip of land with length 3/4 mi and area 1/2 square mi?
    Solve real world problems involving division of unit fractions by non-zero whole numbers and division of whole numbers by unit fractions, e.g., by using visual fraction models and equations to represent the problem. For example, how much chocolate will each person get if 3 people share 1/2 lb of chocolate equally? How many 1/3-cup servings are in 2 cups of raisins?
    Add, subtract, multiply, and divide decimals to hundredths, using concrete models or drawings and strategies based on place value, properties of operations, and/or the relationship between addition and subtraction; relate the strategy to a written method and explain the reasoning used.
    Find whole-number quotients of whole numbers with up to four-digit dividends and two-digit divisors, using strategies based on place value, the properties of operations, and/or the relationship between multiplication and division. Illustrate and explain the calculation by using equations, rectangular arrays, and/or area models.
    Fluently multiply multi-digit whole numbers using the standard algorithm.

    Reviews

    Questions & Answers

    Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

    More About Us

    Keep in Touch!

    Sign Up