5th Grade Math Test Bundle {Digital}

Rated 4.94 out of 5, based on 17 reviews
17 Ratings
Terry's Teaching Tidbits
5k Followers
Grade Levels
5th
Standards
Resource Type
Formats Included
  • Zip
  • Google Apps™
Pages
140 pages
$32.00
Bundle
List Price:
$35.00
You Save:
$3.00
$32.00
Bundle
List Price:
$35.00
You Save:
$3.00
Share this resource
Terry's Teaching Tidbits
5k Followers
Includes Google Apps™
This bundle contains one or more resources with Google apps (e.g. docs, slides, etc.).
Also included in
  1. Make assessment administration incredibly easy with this test bundle. What you get in EACH paper unit:a printable pre-and post-test for the unit (20 questions, multiple choice)Excel data sheets to show student growth study guides to help students prepare for the post-testa student goals sheets for
    Price $56.00Original Price $70.00Save $14.00
  2. Plan out your 5th Grade Math units with assessments that are ready to go. This bundle includes 7 UNITS (specifically grouped by standards into units for the Georgia Standards of Excellence, but also aligned with all 5th Grade Common Core State Standards).The tests are perfect for pre-assessing stude
    Price $99.00Original Price $118.50Save $19.50

Description

Make assessment administration incredibly easy with this paperless test bundle that can be used with Google Classroom™.

What you get in EACH digital unit (7 Units):

  • A 20-question selected-response pre-test in Google Forms
  • A 20-question selected-response post-test in Google Forms
  • A PDF version of the study guide that can be sent out to students through Google Classroom as a file
  • A PDF version of the study guide answer key for teacher use
  • A Google Slides version of the study guide that students can complete digitally simply by adding text boxes
  • Google Slides student goals sheet

This test bundle is aligned to the Georgia Standards of Excellence and the standards in each unit are grouped according to the Georgia Department of Education’s units. To see how the standards are grouped by unit, CLICK HERE . All standards addressed in this pack are also aligned to Common Core.

Units Included:

Unit 1: Order of Operations and Whole Numbers

Unit 2: Adding and Subtracting with Decimals

Unit 3: Multiplying and Dividing with Decimals

Unit 4: Adding, Subtracting, Multiplying, and Dividing Fractions

Unit 5: 2D Figures

Unit 6: Volume and Measurement

Unit 7: Geometry and the Coordinate Plane

You can find this math test pack in various formats:

Find each of the 5th Grade Math Test Packs here:

***Please note that each of these packs contain the same assessments***

Paper/Pencil AND Paperless Packs:

Paper/Pencil AND Paperless BUNDLE

Unit 1: Order of Operations and Whole Numbers

Unit 2: Adding and Subtracting with Decimals

Unit 3: Multiplying and Dividing with Decimals

Unit 4: Adding, Subtracting, Multiplying, and Dividing Fractions

Unit 5: 2D Figures

Unit 6: Volume and Measurement

Unit 7: Geometry and the Coordinate Plane

Paperless Packs:

Paperless BUNDLE

Unit 1: Order of Operations and Whole Numbers

Unit 2: Adding and Subtracting with Decimals

Unit 3: Multiplying and Dividing with Decimals

Unit 4: Adding, Subtracting, Multiplying, and Dividing Fractions

Unit 5: 2D Figures

Unit 6: Volume and Measurement

Unit 7: Geometry and the Coordinate Plane

Paper/Pencil Packs:

Paper and Pencil BUNDLE

Unit 1: Order of Operations and Whole Numbers

Unit 2: Adding and Subtracting with Decimals

Unit 3: Multiplying and Dividing with Decimals

Unit 4: Adding, Subtracting, Multiplying, and Dividing Fractions

Unit 5: 2D Figures

Unit 6: Volume and Measurement

Unit 7: Geometry and the Coordinate Plane

Find Distance Learning Resources HERE.

You may also like:

Check out my resource packs that include visual models:

Check out Task Tents™ for review here:

You can follow me for the latest news on resources and sales.

E-mail me if you have any questions

Pinterest

Facebook

Blog

Instagram: @terrysteachingtidbits

Terms of Use

All products purchased from ©Terry’s Teaching Tidbits include a license for one teacher only for personal use in their classroom. This license is not transferable (it cannot be passed from one teacher to another). By purchasing this product, you agree that this product will be used by one teacher and will not be shared with any other colleagues without the purchase of additional licenses. The reproduction of any part of this or any other product by ©Terry’s Teaching Tidbits is strictly prohibited.

The copying or reproduction of any product in any form by ©Terry’s Teaching Tidbits (even on a personal or classroom website) is strictly prohibited. Doing so is in violation of the Digital Millennium Copyright Act (DCMA). Uploading any products to the Internet is against these terms of use, unless the site is password protected and only accessible to students for classroom use.

✽✽✽✽✽✽✽✽✽✽✽✽✽✽✽✽✽✽✽✽✽✽✽✽✽✽✽✽✽✽✽✽✽✽✽✽✽✽✽✽✽✽✽✽✽✽✽✽✽✽✽✽✽✽✽✽

Terms of Use for Google Products

All products purchased from ©Terry’s Teaching Tidbits that are created and distributed through any Google platform (Drive, Sheets, Forms, Docs, etc.) include a license for one teacher only for personal use in their classroom. This license is not transferrable (it cannot be passed from one teacher to another). The reproduction of any part of this or any other product by ©Terry’s Teaching Tidbits is strictly prohibited. Link sharing is not permitted without the purchase of additional teacher licenses.

Google Drive files provided in your purchases from ©Terry’s Teaching Tidbits may not be altered in any way, unless it specifically gives permission in the product description or in teacher directions. When this is the case, it is for personal use only by one teacher unless additional licenses are purchased. You may not copy or modify any part of these Google Drive files to offer to others for free or for sale. Changing the content of a Google Drive product from ©Terry’s Teaching Tidbits and then selling the material as your own is strictly forbidden and is in violation of these terms of use.

Copying any part of this (or any) product in any form (even on a personal or classroom website) is strictly forbidden. Doing so is in violation of the Digital Millennium Copyright Act (DCMA). Uploading any products to the Internet is against these terms of use, unless the site is password protected and only accessible to students for classroom use.

Total Pages
140 pages
Answer Key
Included
Teaching Duration
1 Year
Report this resource to TpT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.

Standards

to see state-specific standards (only available in the US).
Use parentheses, brackets, or braces in numerical expressions, and evaluate expressions with these symbols.
Write simple expressions that record calculations with numbers, and interpret numerical expressions without evaluating them. For example, express the calculation “add 8 and 7, then multiply by 2” as 2 × (8 + 7). Recognize that 3 × (18932 + 921) is three times as large as 18932 + 921, without having to calculate the indicated sum or product.
Generate two numerical patterns using two given rules. Identify apparent relationships between corresponding terms. Form ordered pairs consisting of corresponding terms from the two patterns, and graph the ordered pairs on a coordinate plane. For example, given the rule “Add 3” and the starting number 0, and given the rule “Add 6” and the starting number 0, generate terms in the resulting sequences, and observe that the terms in one sequence are twice the corresponding terms in the other sequence. Explain informally why this is so.
Add and subtract fractions with unlike denominators (including mixed numbers) by replacing given fractions with equivalent fractions in such a way as to produce an equivalent sum or difference of fractions with like denominators. For example, 2/3 + 5/4 = 8/12 + 15/12 = 23/12. (In general, 𝘢/𝘣 + 𝘤/𝘥 = (𝘢𝘥 + 𝘣𝘤)/𝘣𝘥.)
Solve word problems involving addition and subtraction of fractions referring to the same whole, including cases of unlike denominators, e.g., by using visual fraction models or equations to represent the problem. Use benchmark fractions and number sense of fractions to estimate mentally and assess the reasonableness of answers. For example, recognize an incorrect result 2/5 + 1/2 = 3/7, by observing that 3/7 < 1/2.

Reviews

Questions & Answers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

More About Us

Keep in Touch!

Sign Up