Whoops! Something went wrong.

Click here to refresh the page

6.RP.1 - 3 Rate and Ratio Differentiated Task Cards

6.RP.1 - 3 Rate and Ratio Differentiated Task Cards
6.RP.1 - 3 Rate and Ratio Differentiated Task Cards
6.RP.1 - 3 Rate and Ratio Differentiated Task Cards
6.RP.1 - 3 Rate and Ratio Differentiated Task Cards
6.RP.1 - 3 Rate and Ratio Differentiated Task Cards
6.RP.1 - 3 Rate and Ratio Differentiated Task Cards
6.RP.1 - 3 Rate and Ratio Differentiated Task Cards
6.RP.1 - 3 Rate and Ratio Differentiated Task Cards
Grade Levels
Common Core Standards
Product Rating
File Type

PDF (Acrobat) Document File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

15 MB|26 pages
Share
Product Description
RATE AND RATIO DIFFERENTIATED TASK CARDS

Are you looking for rate and ratio task cards that work for all ability levels in your classroom? This product includes 3 sets of rate and ratio task cards with 12 cards in each set. Students will solve problems as required in 6.RP.1, 6.RP.2, and 6.RP.3a/b to use tables, double number lines, and tape diagrams to find rates and ratios. Each level of task cards builds upon the previous level cards, so tasks look similar but vary in difficulty - your students will love completing these rate and ratio tasks!

*NOTE* This set of task cards does not include percent nor measurement unit conversion for 6.RP.3c and 6.RP.3d at this time.

Explanation of Levels
Set A: More Accessible Level - scaffolding with additional data provided on tasks
Set B: On Level - mostly whole number solutions
Set C: Advanced Level - more problem solving skills required by the student and includes some decimals in solutions

Contents
• 3 Sets of 12 Task Cards (36 Total Task Cards)
• Blackline Masters
• Student Answer Sheet for Each Set with Pre-drawn Tables
• Teacher Answer Key for Each Set

Check out the preview for a detailed look at these differentiated leveled task cards!

**********************************************************************************************************************************************

Common Core Standards Alignment
Understand ratio concepts and use ratio reasoning to solve problems.
CCSS.MATH.CONTENT.6.RP.A.1
Understand the concept of a ratio and use ratio language to describe a ratio relationship between two quantities. For example, "The ratio of wings to beaks in the bird house at the zoo was 2:1, because for every 2 wings there was 1 beak." "For every vote candidate A received, candidate C received nearly three votes."
CCSS.MATH.CONTENT.6.RP.A.2
Understand the concept of a unit rate a/b associated with a ratio a:b with b ≠ 0, and use rate language in the context of a ratio relationship. For example, "This recipe has a ratio of 3 cups of flour to 4 cups of sugar, so there is 3/4 cup of flour for each cup of sugar." "We paid $75 for 15 hamburgers, which is a rate of $5 per hamburger."1
CCSS.MATH.CONTENT.6.RP.A.3
Use ratio and rate reasoning to solve real-world and mathematical problems, e.g., by reasoning about tables of equivalent ratios, tape diagrams, double number line diagrams, or equations.
CCSS.MATH.CONTENT.6.RP.A.3.A
Make tables of equivalent ratios relating quantities with whole-number measurements, find missing values in the tables, and plot the pairs of values on the coordinate plane. Use tables to compare ratios.
CCSS.MATH.CONTENT.6.RP.A.3.B
Solve unit rate problems including those involving unit pricing and constant speed. For example, if it took 7 hours to mow 4 lawns, then at that rate, how many lawns could be mowed in 35 hours? At what rate were lawns being mowed?

*********************************************************************************************************************************************
Related 6th Grade Resources from Abby's Creative Schoolhouse
Writing Expressions Task Cards
6.NS.1 Fraction Division Word Problem Task Cards

**********************************************************************************************************************************************
Follow me and be one of the first to know about new resources!
Look for the green star next to my store logo and click it to become a follower.
**********************************************************************************************************************************************
Total Pages
26 pages
Answer Key
N/A
Teaching Duration
45 minutes
Report this Resource
Loading...
$2.40
Digital Download
List Price:
$3.00
You Save:
$0.60
More products from Abby's Creative Schoolhouse
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
$2.40
Digital Download
List Price:
$3.00
You Save:
$0.60
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up