6.RP.1.2 Practice

6.RP.1.2 Practice
6.RP.1.2 Practice
6.RP.1.2 Practice
6.RP.1.2 Practice
6.RP.1.2 Practice
6.RP.1.2 Practice
Grade Levels
File Type

PDF

(166 KB|3 pages)
Product Rating
Standards
  • Product Description
  • StandardsNEW

This is a rigorous set of problems specifically designed for high achievement and closing the gap on standardized tests. Each item has been crafted to match the standard and provide students with exposure to a wide variety of response formats.

Like what you see? Follow me on TpT for new, innovative materials and freebies!!!

Log in to see state-specific standards (only available in the US).
Understand the concept of a unit rate 𝘒/𝘣 associated with a ratio 𝘒:𝘣 with 𝘣 β‰  0, and use rate language in the context of a ratio relationship. For example, β€œThis recipe has a ratio of 3 cups of flour to 4 cups of sugar, so there is 3/4 cup of flour for each cup of sugar.” β€œWe paid $75 for 15 hamburgers, which is a rate of $5 per hamburger.”
Total Pages
3 pages
Answer Key
Included
Teaching Duration
45 minutes
Report this Resource to TpT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.
Loading...
$0.80
Digital Download
List Price:
$1.00
You Save:
$0.20
Share this resource
Report this resource to TpT
More products fromΒ Math Solutions Infinity
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign Up