6.RP.2 - Unit Cost to determine Better Buy

6.RP.2 - Unit Cost to determine Better Buy
6.RP.2 - Unit Cost to determine Better Buy
6.RP.2 - Unit Cost to determine Better Buy
6.RP.2 - Unit Cost to determine Better Buy
6.RP.2 - Unit Cost to determine Better Buy
6.RP.2 - Unit Cost to determine Better Buy
6.RP.2 - Unit Cost to determine Better Buy
6.RP.2 - Unit Cost to determine Better Buy
Grade Levels
Resource Type
Product Rating
3.8
6 ratings
File Type

PDF (Acrobat) Document File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

15 MB|18 pages
Share
Product Description
6.RP.2 Using unit rate to solve cost per item problems.

This lesson includes:
Mini-lesson (involving a bakers dozen, bring in some history)
Problem cards (can be used as stations or set per group)
Recording Sheet
Solutions - comprehensive (one set presented on the problem cards and one on the recording sheet)

In this activity students use unit rate within the context of real world problem solving to determine better buys.

**Common Error – Rounding to represent money***
Before the activity it would be may be beneficial to reteach representing money. We could put a series decimals on the board that need to be represented as “money”, i.e. rounded to the nearest hundredth. 0.022 is $0.02 cents and not $0.22 cents.

I used calculators for this activity so that students can focus on the process of determining unit cost. Advanced learners may not need a calculator but may need to be reminded that when solving for money, they don’t have to solve beyond the thousandths place.

Happy shopping ! ☺
Total Pages
18 pages
Answer Key
Included
Teaching Duration
1 hour
Report this Resource
Loading...
$1.50
Digital Download
avatar

J Peck

89 Followers
Follow
More products from J Peck
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
$1.50
Digital Download
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up