Whoops! Something went wrong.

Click here to refresh the page

6.RP.A 2, 6.RP.A 3b, 6.RP.A 3c Ratio and Proportion Word Problems Common Core

6.RP.A 2, 6.RP.A 3b, 6.RP.A 3c Ratio and Proportion Word Problems Common Core
6.RP.A 2, 6.RP.A 3b, 6.RP.A 3c Ratio and Proportion Word Problems Common Core
6.RP.A 2, 6.RP.A 3b, 6.RP.A 3c Ratio and Proportion Word Problems Common Core
6.RP.A 2, 6.RP.A 3b, 6.RP.A 3c Ratio and Proportion Word Problems Common Core
6.RP.A 2, 6.RP.A 3b, 6.RP.A 3c Ratio and Proportion Word Problems Common Core
6.RP.A 2, 6.RP.A 3b, 6.RP.A 3c Ratio and Proportion Word Problems Common Core
6.RP.A 2, 6.RP.A 3b, 6.RP.A 3c Ratio and Proportion Word Problems Common Core
6.RP.A 2, 6.RP.A 3b, 6.RP.A 3c Ratio and Proportion Word Problems Common Core
Product Description
6.RP.A 2, 6.RP.A 3b, 6.RP.A 3c
Ratio and Proportion Word Problems
Common Core Math Worksheets

22 word problem worksheets with answer key covering the following common core standards:

CCSS.MATH.CONTENT.6.RP.A.2
Understand the concept of a unit rate a/b associated with a ratio a:b with b ≠ 0, and use rate language in the context of a ratio relationship. For example, "This recipe has a ratio of 3 cups of flour to 4 cups of sugar, so there is 3/4 cup of flour for each cup of sugar." "We paid $75 for 15 hamburgers, which is a rate of $5 per hamburger."1

CCSS.MATH.CONTENT.6.RP.A.3.B
Solve unit rate problems including those involving unit pricing and constant speed. For example, if it took 7 hours to mow 4 lawns, then at that rate, how many lawns could be mowed in 35 hours? At what rate were lawns being mowed?

CCSS.MATH.CONTENT.6.RP.A.3.C
Find a percent of a quantity as a rate per 100 (e.g., 30% of a quantity means 30/100 times the quantity); solve problems involving finding the whole, given a part and the percent.
Total Pages
44 pages
Answer Key
Included
Teaching Duration
1 month
Report this Resource
  • Comments & Ratings
  • Product Q & A
Loading...
$3.00
Digital Download
List Price:
$5.00
You Save:
$2.00
Add one to cart

Advertisement

Advertisement

$3.00
Digital Download
List Price:
$5.00
You Save:
$2.00
Add one to cart
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up