6th Grade Coloring Activities

Subject
Grade Levels
Resource Type
Format
ZipΒ (87 MB|N/A)
Standards
$36.00
Bundle
List Price:
$45.00
You Save:
$9.00
$36.00
Bundle
List Price:
$45.00
You Save:
$9.00
Share this resource

Products in this Bundle (16)

    showing 1-5 of 16 products

    Also included in

    1. Do you LOVE incorporating coloring activities into your classroom?! ALL of my 6th, 7th AND 8th Grade Coloring Activities are in this bundle! It is fun to change up the activity in class and honestly, any grade level of kiddos likes to color! I hope you enjoy these print ready activities! Included *
      $88.00
      $126.00
      Save $38.00

    Description

    Do you LOVE incorporating coloring activities into your classroom?! ALL of my 6th Grade Coloring Activities are in this bundle! It is fun to change up the activity in class and honestly, any grade level of kiddos likes to color! I hope you enjoy these print ready activities!

    Included

    *Problem Sheets

    *Blank Answer Key

    *Completed Answer Keys

    Any future 6th Grade Coloring Activities ONLY that are created will be added to this bundle AND you will receive them for FREE! If you have not purchased before the updates, the price will continue to increase as resources are added.

    *DISCLOSURE* - I do not have any tentative timeline of when resources will be created and added to this bundle.

    Feel free to reach out to me through Q&A or email me at kholland2007@gmail.com with any questions regarding this bundle before purchasing! I know you will be happy with the variety and content that is in each activity included in this bundle!

    *****************************************************************************

    How to get TPT credit to use on future purchases:

    β€’ Please go to your My Purchases page (you may need to login). Beside each purchase you'll see a Provide Feedback button. Simply click it and you will be taken to a page where you can give a quick rating and leave a short comment for the product. Each time you give feedback, TPT gives you feedback credits that you use to lower the cost of your future purchases. I value your feedback greatly as this is a new journey for my family and me. It helps me determine which products are most valuable for your classroom so I can create more for you. If you see any errors, please notify me ASAP. I will get it updated and send over a new version to you.

    *****************************************************************************

    * Find me in the SOCIAL world - These places you will find new resource postings, fun tidbits and more! *

    **Click here to Follow me on Facebook

    **Click here to Follow me on Instagram

    **Click here to Follow me on Pinterest

    **Click here to Follow my Blog

    Β© 2017 Learning Made Radical (Kara Holland) Please note that this resource is for one teacher resource . Additional teachers need to purchase their own license. If you need to purchase several licenses, please contact me. kholland2007@gmail.com

    Total Pages
    N/A
    Answer Key
    Included
    Teaching Duration
    N/A
    Report this Resource to TpT
    Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.

    Standards

    to see state-specific standards (only available in the US).
    Understand the concept of a unit rate 𝘒/𝘣 associated with a ratio 𝘒:𝘣 with 𝘣 β‰  0, and use rate language in the context of a ratio relationship. For example, β€œThis recipe has a ratio of 3 cups of flour to 4 cups of sugar, so there is 3/4 cup of flour for each cup of sugar.” β€œWe paid $75 for 15 hamburgers, which is a rate of $5 per hamburger.”
    Understand solving an equation or inequality as a process of answering a question: which values from a specified set, if any, make the equation or inequality true? Use substitution to determine whether a given number in a specified set makes an equation or inequality true.
    Understand that positive and negative numbers are used together to describe quantities having opposite directions or values (e.g., temperature above/below zero, elevation above/below sea level, credits/debits, positive/negative electric charge); use positive and negative numbers to represent quantities in real-world contexts, explaining the meaning of 0 in each situation.
    Fluently divide multi-digit numbers using the standard algorithm.
    Interpret and compute quotients of fractions, and solve word problems involving division of fractions by fractions, e.g., by using visual fraction models and equations to represent the problem. For example, create a story context for (2/3) Γ· (3/4) and use a visual fraction model to show the quotient; use the relationship between multiplication and division to explain that (2/3) Γ· (3/4) = 8/9 because 3/4 of 8/9 is 2/3. (In general, (𝘒/𝘣) Γ· (𝘀/π˜₯) = 𝘒π˜₯/𝘣𝘀.) How much chocolate will each person get if 3 people share 1/2 lb of chocolate equally? How many 3/4-cup servings are in 2/3 of a cup of yogurt? How wide is a rectangular strip of land with length 3/4 mi and area 1/2 square mi?

    Reviews

    Questions & Answers

    Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

    More About Us

    Keep in Touch!

    Sign Up