6th Grade Game Show Review Games BUNDLE

Grade Levels
6th - 7th
Standards
Formats Included
  • Zip (64 slides (x6))
$25.00
Bundle
List Price:
$30.00
You Save:
$5.00
$25.00
Bundle
List Price:
$30.00
You Save:
$5.00
Share this resource

Products in this Bundle (6)

    showing 1-5 of 6 products

    Description

    These games are the perfect way to review your units throughout the year. My students absolutely love playing jeopardy before their unit tests. The academic conversations among groups deepen knowledge and the game show format increases motivation and engagement.

    **FULLY EDITABLE** While the games are complete, it is also editable in PowerPoint, making it easy to add questions or change the level of difficulty based on your students' needs.

    This bundle includes SIX games for the price of FIVE. The games include:

    RATIOS AND PROPORTIONS, NUMBER SYSTEMS, EXPRESSIONS AND EQUATIONS, GEOMETRY, STATISTICS AND ALL STANDARDS.

    **Prefer the individual games or want to look at them further?**

    Ratios and Proportional Relationships Game Show Review

    Number Systems Game Show Review

    Expressions and Equations Game Show Review

    Geometry Game Show Review

    Statistics Game Show Review

    6th Grade All Standards Review Game – perfect for state testing and the end of the year!

    Total Pages
    64 slides (x6)
    Answer Key
    Included
    Teaching Duration
    N/A
    Report this Resource to TpT
    Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.

    Standards

    to see state-specific standards (only available in the US).
    Use ratio reasoning to convert measurement units; manipulate and transform units appropriately when multiplying or dividing quantities.
    Find a percent of a quantity as a rate per 100 (e.g., 30% of a quantity means 30/100 times the quantity); solve problems involving finding the whole, given a part and the percent.
    Solve unit rate problems including those involving unit pricing and constant speed. For example, if it took 7 hours to mow 4 lawns, then at that rate, how many lawns could be mowed in 35 hours? At what rate were lawns being mowed?
    Make tables of equivalent ratios relating quantities with whole-number measurements, find missing values in the tables, and plot the pairs of values on the coordinate plane. Use tables to compare ratios.
    Use ratio and rate reasoning to solve real-world and mathematical problems, e.g., by reasoning about tables of equivalent ratios, tape diagrams, double number line diagrams, or equations.

    Reviews

    Questions & Answers

    Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

    More About Us

    Keep in Touch!

    Sign Up