Easel by TpT

6th Grade Math Anchor Charts + Digital Flipbook

Grade Levels
6th, Homeschool
Standards
Formats Included
  • Zip
  • Compatible withΒ 
    Activities
Pages
118 pages
$6.00
$6.00
Share this resource
Compatible with Easel Activities
This resource is compatible with Easel by TpT, a suite of digital tools you can use to make any lesson interactive and device-ready. Customize this activity and assign it to students, all from Easel.Β Easel is free to use!Β Learn more.

Also included in

  1. This bundle includes the perfect "Back to School" math posters for the 6th grade classroom. Instead of buying both of these resources separately, save money by buying the bundle! Click on the individual resources to learn more!
    $10.00
    $12.00
    Save $2.00
  2. Are you a new teacher or a teacher that is new to 6th grade math? This bundle is made for you! The resources that are included in this bundle will make your classroom setup a breeze! Buy here and save!
    $20.00
    $26.00
    Save $6.00
  3. This GROWING BUNDLE is a perfect solution for the busy 6th grade math teacher! This bundle includes notes, quizzes, tests, spiral bellringers, classroom decor, and activities directly aligned to the 6th Grade Math Common Core State Standards. You will also receive items that ARE NOT in my store that
    $125.00
    $173.50
    Save $48.50

Description

Are you tired of writing and making Anchor Charts for each standard? These anchor charts solve that problem! You just have to print and laminate, and you have a great reference for your students to use! You can print these as normal size paper, blow them up as posters, or print multiple on one sheet to have smaller versions!

What is included?

  • Color Version (with standard)
  • Color Version (without standard)
  • Black & White Version (with standard)
  • Color Version (without standard)
  • Link to Digital Flipbook for Digital Classrooms

The following standards are included:

Add and Subtract Decimals

Multiplication with Decimals

Division with Decimals

Multiply Multi-Digit Numbers

Divide Multi-Digit Numbers Standard Algorithm

Divide Multi-Digit Numbers Partial Quotients

Division with Fractions KCF

Division with Fractions SIRS

Modeling Division with Fractions

Greatest Common Factor and Least Common Multiple

Integers

Comparing Rational Numbers

Absolute Value

Coordinate Plane

Ratios

Unit Rates

Percents

Expressions

Combining Like Terms

Properties

Solving Equations

Solving Inequalities

Area of Triangles

Area of Irregular Polygons

Volume

Surface Area

Statistical Questions

Distributions

Box and Whisker Plot

LOVE Word Problem Strategy

CUBES Word Problem Strategy

Do you want to see how these look in the classroom?

Click the link below for my Instagram account!

My Instagram Account

● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●

Customer Tips:

How to get TPT credit for future purchases:

Go to your "My Purchases" page. Next to each purchase. You'll see a "Provide Feedback" button. Simply click it and you will be taken to a page where you can give a quick rating and leave a short comment for the product. Each time you give feedback, TPT gives you feedback credits that you may use to lower the cost of your future purchases. I would be VERY grateful for your feedback. Feedback is so VERY important!

Total Pages
118 pages
Answer Key
N/A
Teaching Duration
1 Year
Report this Resource to TpT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.

Standards

to see state-specific standards (only available in the US).
Use ratio and rate reasoning to solve real-world and mathematical problems, e.g., by reasoning about tables of equivalent ratios, tape diagrams, double number line diagrams, or equations.
Understand the concept of a unit rate 𝘒/𝘣 associated with a ratio 𝘒:𝘣 with 𝘣 β‰  0, and use rate language in the context of a ratio relationship. For example, β€œThis recipe has a ratio of 3 cups of flour to 4 cups of sugar, so there is 3/4 cup of flour for each cup of sugar.” β€œWe paid $75 for 15 hamburgers, which is a rate of $5 per hamburger.”
Understand the concept of a ratio and use ratio language to describe a ratio relationship between two quantities. For example, β€œThe ratio of wings to beaks in the bird house at the zoo was 2:1, because for every 2 wings there was 1 beak.” β€œFor every vote candidate A received, candidate C received nearly three votes.”
Use variables to represent two quantities in a real-world problem that change in relationship to one another; write an equation to express one quantity, thought of as the dependent variable, in terms of the other quantity, thought of as the independent variable. Analyze the relationship between the dependent and independent variables using graphs and tables, and relate these to the equation. For example, in a problem involving motion at constant speed, list and graph ordered pairs of distances and times, and write the equation π˜₯ = 65𝘡 to represent the relationship between distance and time.
Write an inequality of the form 𝘹 > 𝘀 or 𝘹 < 𝘀 to represent a constraint or condition in a real-world or mathematical problem. Recognize that inequalities of the form 𝘹 > 𝘀 or 𝘹 < 𝘀 have infinitely many solutions; represent solutions of such inequalities on number line diagrams.

Reviews

Questions & Answers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

More About Us

Keep in Touch!

Sign Up