6th Grade Math: Bundle for all CCSS 6th Grade Math Standards

Format
ZipΒ (278 MB|749 pages)
Standards
$249.97
Bundle
List Price:
$277.75
You Save:
$27.78
$249.97
Bundle
List Price:
$277.75
You Save:
$27.78
Share this resource

Products in this Bundle (48)

    showing 1-5 of 48 products

    Description

    This product includes EVERYTHING from my 6th Grade CCSS Math products for all standards.

    Almost 750 pages!!

    This includes:

    6.NS - Number System

    6.RP - Ratio and Proportional Relationships

    6.G - Geometry

    6.EE - Expressions and Equations

    6.SP - Statistics and Probability

    Each of the above contains:

    1. Foldables for student interactive notebooks

    2. Practice sheets for each standard with answer keys

    3. Assessments (Quick Quizzes and Unit Test) for each standard with answer keys

    4. Task Cards with answer keys

    5. Posters

    6. A PowerPoint Presentation

    All products included in this mega-bundle are also available as individual products and as Unit (per standard) Bundles.

    Visit Suzanne's Classroom Store!

    The resources are designed to enrich or supplement your current curriculum.

    Due to the large size of this bundle, please check out the Unit Bundles for previews, samples, tables of content and other specifics. Thanks! The links are below for your perusal!

    Number System Complete Unit: 6.NS.1-8

    Ratios and Proportional Relationships Complete Package for 6.RP.1-3

    6.G Completed Packaged Geometry Unit

    Expressions and Equations Complete Packaged Unit: 6.EE

    Statistics and Probability Complete Unit: 6.SP.A.1-5

    Total Pages
    749 pages
    Answer Key
    Included
    Teaching Duration
    N/A
    Report this Resource to TpT
    Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.

    Standards

    to see state-specific standards (only available in the US).
    Understand the concept of a unit rate 𝘒/𝘣 associated with a ratio 𝘒:𝘣 with 𝘣 β‰  0, and use rate language in the context of a ratio relationship. For example, β€œThis recipe has a ratio of 3 cups of flour to 4 cups of sugar, so there is 3/4 cup of flour for each cup of sugar.” β€œWe paid $75 for 15 hamburgers, which is a rate of $5 per hamburger.”
    Understand the concept of a ratio and use ratio language to describe a ratio relationship between two quantities. For example, β€œThe ratio of wings to beaks in the bird house at the zoo was 2:1, because for every 2 wings there was 1 beak.” β€œFor every vote candidate A received, candidate C received nearly three votes.”
    Use variables to represent two quantities in a real-world problem that change in relationship to one another; write an equation to express one quantity, thought of as the dependent variable, in terms of the other quantity, thought of as the independent variable. Analyze the relationship between the dependent and independent variables using graphs and tables, and relate these to the equation. For example, in a problem involving motion at constant speed, list and graph ordered pairs of distances and times, and write the equation π˜₯ = 65𝘡 to represent the relationship between distance and time.
    Write an inequality of the form 𝘹 > 𝘀 or 𝘹 < 𝘀 to represent a constraint or condition in a real-world or mathematical problem. Recognize that inequalities of the form 𝘹 > 𝘀 or 𝘹 < 𝘀 have infinitely many solutions; represent solutions of such inequalities on number line diagrams.
    Solve real-world and mathematical problems by writing and solving equations of the form 𝘹 + 𝘱 = 𝘲 and 𝘱𝘹 = 𝘲 for cases in which 𝘱, 𝘲 and 𝘹 are all nonnegative rational numbers.

    Reviews

    Questions & Answers

    Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

    More About Us

    Keep in Touch!

    Sign Up