6th Grade Math ERROR ANALYSIS (Find the Error) BUNDLE Distance Learning

6th Grade Math ERROR ANALYSIS (Find the Error)  BUNDLE Distance Learning
6th Grade Math ERROR ANALYSIS (Find the Error)  BUNDLE Distance Learning
6th Grade Math ERROR ANALYSIS (Find the Error)  BUNDLE Distance Learning
6th Grade Math ERROR ANALYSIS (Find the Error)  BUNDLE Distance Learning
6th Grade Math ERROR ANALYSIS (Find the Error)  BUNDLE Distance Learning
6th Grade Math ERROR ANALYSIS (Find the Error)  BUNDLE Distance Learning
6th Grade Math ERROR ANALYSIS (Find the Error)  BUNDLE Distance Learning
6th Grade Math ERROR ANALYSIS (Find the Error)  BUNDLE Distance Learning
File Type

Zip

(9 MB|70+)
Standards
8 Products in this Bundle
8 products
    Also included in:
    1. - Great for online learning and distance learning!This middle school ERROR ANALYSIS BUNDLE includes 230 real-world word problems (23 sets) that are solved incorrectly for grades 6-8. Students have to IDENTIFY THE ERROR, provide the CORRECT SOLUTION and share a helpful STRATEGY for solving the proble
      $69.00
      $48.30
      Save $20.70
    • Bundle Description
    • Standards

    - Great for online learning and distance learning!

    Have your students apply their understanding of math concepts with these ERROR ANALYSIS activities.

    This GROWING BUNDLE resource includes 8 sets (a total of 80 questions) of Common Core WORD PROBLEMS that are solved incorrectly. Students have to identify the error, provide the correct solution and share a helpful strategy for solving the problem. Be sure to download the sample for a full overview of what you get.

    Benefits of Error Analysis:

    Giving students opportunities to identify and correct errors in presented solutions allows them to show their understanding of the mathematical concepts you have taught.

    What is Included:

    โœ” RATIO & RATES Error Analysis

    โœ” FRACTIONS, DECIMALS, & PERCENTS Error Analysis

    โœ” DECIMAL OPERATIONS Error Analysis

    โœ” MULTIPLY AND DIVIDE FRACTIONS Error Analysis

    โœ” ONE-STEP EQUATIONS Error Analysis

    โœ” INTEGERS & THE COORDINATE PLANE Error Analysis

    โœ” ORDER OF OPERATIONS Error Analysis

    โœ” ALGEBRAIC EXPRESSIONS Error Analysis

    โœ” PLUS You will be entitled to download all additional 6th grade common core ERROR ANALYSIS that are created in the FUTURE for FREE!! Be sure to follow my store to get alerted on all the new additions to this bundle.

    * Current Value : $24.00 (Savings of 20%)

    How to Use:

    When I present these error analysis activities to my students, I tell them that these are errors that students from my "other" class made and I need their help to correct them. Students LOVE correcting other students mistakes. Students can use these activities with a partner, as a warm-up , as classwork, homework, in math centers or group work. This resource is also great to use as an end of year activity.

    Feedback on this Resource:

    โ™ฅ "Find the Error" was a FANTASTIC way to get my daughter to think outside of the box! LOVED THIS!

    โ™ฅ Love these. Especially the suggested way to approach the problem. Really gets the kids to think about what they did and why.

    โ™ฅ Love to have my students think and figure out what someone else did wrong! Thank you!

    This resource is included in the following DISCOUNTED BUNDLES:

    * 6th Grade Math MEGA Bundle

    * Middle School Math MEGA BUNDLE

    ________________________________________________________________

    More 6th Grade Review:

    * 6th Grade Math TASK CARDS BUNDLE

    * 6th Grade Math PROBLEM SOLVING GRAPHIC ORGANIZER BUNDLE

    * 6th Grade Math DAILY/WEEKLY SPIRAL REVIEW

    * 6th Grade Math STANDARDS BASED ASSESSMENTS

    More ERROR ANALYSIS Bundles:

    * 6th Grade Math ERROR ANALYSIS BUNDLE

    * 7th Grade Math ERROR ANALYSIS BUNDLE

    * 8th Grade Math ERROR ANALYSIS BUNDLE

    * Middle School Math ERROR ANALYSIS BUNDLE

    _______________________________________________________________________

    Attention Districts and Departments: If you are purchasing for your school's department, please buy the appropriate amount of licenses. If you are a large school district and you are interested in a full district license, please contact me for a district-wide quote.

    How do you access new files?

    I add new products to this bundle within a week of posting them. FOLLOW ME to get notification emails when I post new products. Then, simply re-download this bundle.

    Tips for Customers!

    - Follow my store to receive updates on all of my new resources!

    - If you enjoy this product, please leave positive feedback to gain credits for future purchases!

    - If you have questions or problems please contact me through Product Q & A and I'll get back to you as soon as I can!

    _______________________________________________________________________

    LICENSING TERMS: This purchase includes a license for one teacher only for personal use in their classroom. Licenses are non-transferable, meaning they can not be passed from one teacher to another. No part of this resource is to be shared with colleagues or used by an entire grade level, school, or district without purchasing the proper number of licenses. If you are a coach, principal, or district interested in transferable licenses to accommodate yearly staff changes, please contact me for a quote at exceedingthecore@gmail.com.

    COPYRIGHT TERMS: This resource may not be uploaded to the internet in any form, including classroom/personal websites or network drives, unless the site is password protected and can only be accessed by students. Violations are subject to the penalties of the Digital Millennium Copyright Act.

    If you would like to get updates on NEW and CURRENT resources...

    FOLLOW the Exceeding the Core BLOG!

    FOLLOW me on Teachers Pay Teachers!

    FOLLOW me on Pinterest!

    ยฉ Exceeding the CORE. All rights reserved.

    Log in to see state-specific standards (only available in the US).
    Find a percent of a quantity as a rate per 100 (e.g., 30% of a quantity means 30/100 times the quantity); solve problems involving finding the whole, given a part and the percent.
    Solve unit rate problems including those involving unit pricing and constant speed. For example, if it took 7 hours to mow 4 lawns, then at that rate, how many lawns could be mowed in 35 hours? At what rate were lawns being mowed?
    Make tables of equivalent ratios relating quantities with whole-number measurements, find missing values in the tables, and plot the pairs of values on the coordinate plane. Use tables to compare ratios.
    Use ratio and rate reasoning to solve real-world and mathematical problems, e.g., by reasoning about tables of equivalent ratios, tape diagrams, double number line diagrams, or equations.
    Understand the concept of a unit rate ๐˜ข/๐˜ฃ associated with a ratio ๐˜ข:๐˜ฃ with ๐˜ฃ โ‰  0, and use rate language in the context of a ratio relationship. For example, โ€œThis recipe has a ratio of 3 cups of flour to 4 cups of sugar, so there is 3/4 cup of flour for each cup of sugar.โ€ โ€œWe paid $75 for 15 hamburgers, which is a rate of $5 per hamburger.โ€
    Total Pages
    70+
    Answer Key
    Included
    Teaching Duration
    1 Year
    Report this Resource to TpT
    Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpTโ€™s content guidelines.
    Loading...
    $19.20
    Bundle
    List Price:
    $24.00
    You Save:
    $4.80
    Share this resource
    Report this resource to TpT
    More products fromย Exceeding the CORE
    Product Thumbnail
    Product Thumbnail
    Product Thumbnail
    Product Thumbnail
    Product Thumbnail

    Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

    Learn More

    Keep in Touch!

    Sign Up