digital

6th Grade Math End of Year Digital Escape Room Activity - For Distance Learning

Lindsay Perro
18,828 Followers
Subject
Grade Levels
Format
Google Drive™ folder
Standards
$6.00
Online Resource
Made for Google Drive™
To access this resource, you’ll need to allow TpT to add it to your Google Drive. See our FAQ and Privacy Policy for more information.
$6.00
Online Resource
Made for Google Drive™
To access this resource, you’ll need to allow TpT to add it to your Google Drive. See our FAQ and Privacy Policy for more information.
Share this resource
Lindsay Perro
18,828 Followers

Also included in

  1. Why a Membership?I wanted to bring you more than just a bundle of Math Escapes. I want to create a community where every single teacher can learn, share and grow - together. Not just in their use of Math Escapes but in their classroom as a whole. Membership Includes:◆ Unlimited access to all Math Es
    $149.00
    $163.99
    Save $14.99

Description

This is the digital version of my 6th Grade Math End of Year Math Escape!

This escape room style activity provides students with an engaging way to review 6th Grade Math skills. Included are eight challenges that require students to use skills from each group of standards to find codes that will unlock each digital puzzle.

This escape room is NOT…

Even though this is an “End of Year” escape it is not a comprehensive, complete review of all the 6th grade standards. Math escapes do focus on content but the primary focus is on the collaboration and the problem solving. This activity should not be used for a year end test review but should be used as a fun way to wrap up the year or an engaging way to start 7th grade by reviewing old skills!

What makes this escape activity different?

This activity does not require the challenges to be completed in any particular order. In order for students to “escape” they simply have to find all 8 codes. This allows for (a) differentiation, (b) removal of challenges for time and (c) the ability for you to only make one copy of each challenge because as groups finish one challenge their next one can be whatever is available.

What is included?

  • CCSS and TEKS standard alignment
  • 8 interactive Google Slides challenges
  • A google form to input codes
  • Google Slides hint cards for each challenge
  • Slide by Slide directions for completing each challenge
  • Answer keys

This resource is included in the following bundles:

Copyright and Terms of Use: ©Lindsay Perro. Please note - all material included in this resource belongs to Lindsay Perro Inc. Sharing the link and/or the resource is in direct violation of copyright laws. By purchasing this product, you own a license for one teacher only for personal use in their own classroom. Licenses are non-transferable and therefore can not be passed from one teacher to another. If the teacher who purchased this license leaves the classroom or changes schools, the license and materials leave with that teacher. No part of this resource is to be shared with colleagues or used by an entire team, grade level, school or district without purchasing the correct number of licenses.

If you are a coach, principal or district interested in transferable licenses that would accommodate yearly staff changes, please contact me for a transferable license quote at lindsayperro@gmail.com

Thank you so much for respecting my work and the terms associated with it!

Total Pages
N/A
Answer Key
Included
Teaching Duration
N/A
Report this Resource to TpT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.

Standards

to see state-specific standards (only available in the US).
Find a percent of a quantity as a rate per 100 (e.g., 30% of a quantity means 30/100 times the quantity); solve problems involving finding the whole, given a part and the percent.
Solve unit rate problems including those involving unit pricing and constant speed. For example, if it took 7 hours to mow 4 lawns, then at that rate, how many lawns could be mowed in 35 hours? At what rate were lawns being mowed?
Understand the concept of a unit rate 𝘢/𝘣 associated with a ratio 𝘢:𝘣 with 𝘣 ≠ 0, and use rate language in the context of a ratio relationship. For example, “This recipe has a ratio of 3 cups of flour to 4 cups of sugar, so there is 3/4 cup of flour for each cup of sugar.” “We paid $75 for 15 hamburgers, which is a rate of $5 per hamburger.”
Understand the concept of a ratio and use ratio language to describe a ratio relationship between two quantities. For example, “The ratio of wings to beaks in the bird house at the zoo was 2:1, because for every 2 wings there was 1 beak.” “For every vote candidate A received, candidate C received nearly three votes.”
Solve real-world and mathematical problems by writing and solving equations of the form 𝘹 + 𝘱 = 𝘲 and 𝘱𝘹 = 𝘲 for cases in which 𝘱, 𝘲 and 𝘹 are all nonnegative rational numbers.

Reviews

Questions & Answers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

More About Us

Keep in Touch!

Sign Up