6th Grade Math Games DIGITAL | Google Classroom | Test Prep | Distance Learning

Grade Levels
6th, Homeschool
Standards
Resource Type
Formats Included
  • Zip (1,300+)
  • Google Apps™
$22.99
Bundle
List Price:
$34.90
You Save:
$11.91
$22.99
Bundle
List Price:
$34.90
You Save:
$11.91
Share this resource
Includes Google Apps™
This bundle contains one or more resources with Google apps (e.g. docs, slides, etc.).

Products in this Bundle (10)

    showing 1-5 of 10 products

    Also included in

    1. This HUGE 6th Grade DIGITAL Math Bundle is the perfect way to SAVE on ALL of my 6th-grade digital math resources. This big bundle includes Spiral Math Review & Quizzes (made with Google Forms) & "I Can" Digital Math Games (made with PowerPoint, Google Slides, & Google Forms) for the ent
      $45.99
      $74.86
      Save $28.87

    Description

    I CAN DIGITAL Math Games are the perfect way to make math interactive & fun! This Math Game BUNDLE covers ALL 6th Grade Math Standards! ALL Digital "I Can" Math Games come in 3 formats: PowerPoint, Google Slides, and Google Forms! They are perfect for independent practice, whole-class review, small group games, and progress monitoring.

    ☝☝Check out the PREVIEW to LEARN MORE!☝☝

    If you prefer the printable version of these games, CLICK HERE!

    GET MORE & SAVE with my Create Your Own Bundle! (CLICK HERE)


    Each Game Includes…

    1. 40 multiple-choice questions

    2. Comes in THREE Different Formats:

    • PowerPoint (interactive slides with immediate feedback)
    • Google Slides (interactive slides with immediate feedback)
    • Google Forms (automatically grades and collects data)

    3. A "Getting Started" Guide that walks you through how to use the games.

    4. Optional Printable Sheets

    • Progress Checklist (for students to track their progress on each skill)
    • Workspace Sheet (for students to show their work)
    • Answer Recording Sheet
    • Answer Key (answers are included in the game, but a printable answer key is provided if you prefer to print)

    NOTE: These games can be used with ANY device, as long as you have access to PowerPoint or Google Slides (Free apps are available). Games work great with tablets, desktop computers, laptops, Chromebooks, smartphones, etc. (Apple, Windows, etc.). Perfect for Google Classroom!

    These DIGITAL Games are perfect for...

    • Small-Group Game
    • Independent Practice
    • Whole Group Review Game (smartboard)
    • Early Finishers
    • Google Classroom (or any other learning platform)
    • Distance Learning
    • Test Prep

    Why You'll Love These Games!!

    • There are a variety of question types for each standard.
    • The PowerPoint and Google Slides version are interactive and highly engaging!
    • The Google Forms version automatically scores your students' work and helps you collect data.
    • Progress Monitoring is made simple with the included "progress monitoring checklist" in each game.
    • They are such a versatile tool and can be used in so many different ways!
    • Because there are so many questions in each game, they can be repeatedly used throughout the school year!

    NOT SURE? Try a FREE Sample HERE

    INCLUDES these 6th Grade DIGITAL I CAN Math Games

    ★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★

    Looking for another grade level? {CLICK links below to learn more}

    KINDERGARTEN

    1st GRADE

    2nd GRADE

    3rd GRADE

    4th GRADE

    5th GRADE

    6th GRADE

    7th GRADE

    8th GRADE

    ALGEBRA 1

    GEOMETRY

    More Resources for 6th Grade!

    6th Grade Math Spiral Review & Quizzes

    6th Grade Language Spiral Review & Quizzes

    6th Grade Reading Spiral Review & Quizzes

    6th Grade Digital Math Spiral Review & Quizzes

    6th Grade Digital Language Spiral Review & Quizzes

    6th Grade Digital Reading Spiral Review & Quizzes

    6th Grade I Can Math Games

    6th Grade I Can Grammar Games

    6th Grade Digital I CAN Math Games

    6th Grade Digital I CAN Grammar Games

    Reading & Writing Bundle

    One Stop Teacher Planner

    ▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼

    LOOKING for MORE great RESOURCES???

    Download my FREE Shopping Guide to easily browse through ALL of my resources.

    Let's Connect!

    SIGN UP for my newsletter!

    FOLLOW me on Teachers Pay Teachers!

    FOLLOW the One Stop Teacher Shop BLOG!

    FOLLOW me on Pinterest!

    FOLLOW me on Facebook!

    FOLLOW me on Instagram!

    If you would like to contact me about pricing on a license for an ENTIRE school, county, or district, please email me at kristin@onestopteachershop.com

    TERMS OF USE - © One Stop Teacher Shop, Inc.

    This item is a paid digital download from my TpT store

    www.teacherspayteachers.com/Store/One-Stop-Teacher-Shop

    As such, it is for use in one classroom only. This item is also bound by copyright laws. Redistributing, editing, selling, or posting this item (or any part thereof) on the Internet are all strictly prohibited without first gaining permission from the author. Violations are subject to the penalties of the Digital Millennium Copyright Act. Please contact me if you wish to be granted special permission!

    Total Pages
    1,300+
    Answer Key
    Included
    Teaching Duration
    1 Year
    Report this Resource to TpT
    Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.

    Standards

    to see state-specific standards (only available in the US).
    Use ratio reasoning to convert measurement units; manipulate and transform units appropriately when multiplying or dividing quantities.
    Find a percent of a quantity as a rate per 100 (e.g., 30% of a quantity means 30/100 times the quantity); solve problems involving finding the whole, given a part and the percent.
    Solve unit rate problems including those involving unit pricing and constant speed. For example, if it took 7 hours to mow 4 lawns, then at that rate, how many lawns could be mowed in 35 hours? At what rate were lawns being mowed?
    Make tables of equivalent ratios relating quantities with whole-number measurements, find missing values in the tables, and plot the pairs of values on the coordinate plane. Use tables to compare ratios.
    Use ratio and rate reasoning to solve real-world and mathematical problems, e.g., by reasoning about tables of equivalent ratios, tape diagrams, double number line diagrams, or equations.

    Reviews

    Questions & Answers

    Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

    More About Us

    Keep in Touch!

    Sign Up