6th Grade Math Intervention Printables Ratios & Proportional Relationships RTI

Rated 4.77 out of 5, based on 24 reviews
24 Ratings
Tanya Yero Teaching
24.4k Followers
Grade Levels
6th - 7th, Homeschool
Standards
Resource Type
Formats Included
  • PDF
  • Google Apps™
Pages
60+ GOOGLE SLIDES
$6.50
$6.50
Share this resource
Report this resource to TPT
Tanya Yero Teaching
24.4k Followers
Includes Google Apps™
The Teacher-Author indicated this resource includes assets from Google Workspace (e.g. docs, slides, etc.).
Also included in
  1. A comprehensive, no prep, standards-based bundle of RTI 6th grade math intervention resources. This research-based intervention bundle includes tools for building a systematic, data-driven intervention process.With pre/post-tests (for each domain) for executing screening, quick checks for progress m
    Price $38.50Original Price $46.50Save $8.00
  2. A comprehensive, no prep, standards-based bundle of RTI math intervention resources for grades 6-8. This research-based intervention bundle includes tools for building a systematic, data-driven intervention process.With pre/post-tests (for each domain) for executing screening, quick checks for progr
    Price $105.00Original Price $133.50Save $28.50
  3. A comprehensive, no prep, standards-based bundle of RTI math intervention resources for grades K-8. This research-based intervention bundle includes tools for building a systematic, data-driven intervention process.With pre/post-tests (for each domain) for executing screening, quick checks for progr
    Price $313.00Original Price $395.00Save $82.00
  4. A comprehensive, no prep, standards-based bundle of RTI math intervention resources for grades K-6. This research-based intervention bundle includes tools for building a systematic, data-driven intervention process.With pre/post-tests (for each domain) for executing screening, quick checks for progr
    Price $239.40Original Price $308.00Save $68.60

Description

A comprehensive, no prep, standards-based pack of RTI 6th grade math intervention resources for the ratios & proportional relationships standards. This research-based intervention pack includes tools for building a systematic, data-driven intervention process.

With pre/post-tests for executing screening, quick checks for progress monitoring, practice pages for guided and independent practice and data tracking forms, this math intervention resource will organize and transform your intervention instruction.

Finding the time in your math block to provide RTI math intervention services to students is difficult. This intervention pack saves you time by assembling all of the resources you need in one complete kit for 6th grade ratios & proportional relationships standards. No more searching for the right resources and patching them together.

Here is what you get for this domain:

  • Pre/Post Test including item analysis for each assessment
  • Quick checks for each standard
  • Practice pages for each standard—segmented by procedural and conceptual understanding
  • Procedural and conceptual questioning
  • Progress monitoring graphing forms
  • Excel RTI graphing pack
  • Print (PDF) and digital versions (made within Google Slides)

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

This set contains the resources you need to precisely target student needs, close gaps, progress monitor and produce visual representations of intervention data as you deliver your instruction.

Use these materials to make data-driven decisions for intervention students and as preventative maintenance for your whole class.

Hyper-targeting is very important in providing intervention services and we include an item analysis with each pre-test and post-test so you can identify exactly which skills need extra support.

Procedural and conceptual questioning are included and identified so you can zero in on each students' strengths and weaknesses. Research-based principles are used in this resource and an explanation page is included if you need documentation of such for administration. Data tools for progress monitoring are included as well, including a digital Excel file for easy creation of professional looking graphs.

Take the guess work out of providing intervention and focus on what you do best…delivering quality instruction to your students!

Standards and Topics Covered:

Ratios and Proportional Relationships

  • 6.RP.1 – Understanding ratios
  • 6.RP.2 –Understanding unit rates associated with a ratio
  • 6.RP.3 – Use ratio and rate reasoning to solve real world problems

Need more intervention materials? We got you covered!

Total Pages
60+ GOOGLE SLIDES
Answer Key
Included
Teaching Duration
3 Weeks
Report this resource to TpT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.

Standards

to see state-specific standards (only available in the US).
Understand the concept of a ratio and use ratio language to describe a ratio relationship between two quantities. For example, “The ratio of wings to beaks in the bird house at the zoo was 2:1, because for every 2 wings there was 1 beak.” “For every vote candidate A received, candidate C received nearly three votes.”
Understand the concept of a unit rate 𝘢/𝘣 associated with a ratio 𝘢:𝘣 with 𝘣 ≠ 0, and use rate language in the context of a ratio relationship. For example, “This recipe has a ratio of 3 cups of flour to 4 cups of sugar, so there is 3/4 cup of flour for each cup of sugar.” “We paid $75 for 15 hamburgers, which is a rate of $5 per hamburger.”
Use ratio and rate reasoning to solve real-world and mathematical problems, e.g., by reasoning about tables of equivalent ratios, tape diagrams, double number line diagrams, or equations.
Make tables of equivalent ratios relating quantities with whole-number measurements, find missing values in the tables, and plot the pairs of values on the coordinate plane. Use tables to compare ratios.
Solve unit rate problems including those involving unit pricing and constant speed. For example, if it took 7 hours to mow 4 lawns, then at that rate, how many lawns could be mowed in 35 hours? At what rate were lawns being mowed?

Reviews

Questions & Answers

24.4k Followers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

More About Us

Keep in Touch!

Sign Up