Easel by TpT

6th Grade Math WORD PROBLEMS Graphic Organizer BUNDLE

Grade Levels
6th - 8th, Homeschool
Standards
Formats Included
  • Zip
  • Activity
Pages
110+
$34.00
Bundle
List Price:
$42.50
You Save:
$8.50
$34.00
Bundle
List Price:
$42.50
You Save:
$8.50
Share this resource
Includes Easel Activities
Some resources in this bundle are interactive versions that can be assigned to students to complete from any device. Easel by TpT is free to use! Learn more.

Products in this Bundle (14)

    showing 1-5 of 14 products

    Also included in

    1. - Great for online learning and distance learning!6th Grade Math COMMON CORE Assessments, Warm-Ups, Task Cards, Error Analysis, Homework Practice Worksheets, Problem Solving Graphic Organizers, Mazes, Riddles, Coloring Activities, and Guided NotesThis is a GROWING BUNDLE of all of the 6th Grade MAT
      $161.18
      $230.25
      Save $69.07
    2. This middle school math BUNDLE includes 35 sets (350 problems) of 6th, 7th and 8th grade real-world COMMON CORE WORD PROBLEMS that students must solve and explain using problem-solving strategies. An ANSWER KEY has also been provided with examples of possible answers. Be sure to download the sample
      $73.50
      $105.00
      Save $31.50

    Description

    - Great for online learning and distance learning!

    This GROWING BUNDLE includes 14 sets (140 problems) of 6th Grade real-world COMMON CORE WORD PROBLEMS that students must solve and explain using problem-solving strategies. Each graphic organizer presents students with one real-world word problem. Students must then ORGANIZE the information they are given, SOLVE the problem, JUSTIFY their work and EXPLAIN their solution. The answer key has the correct solutions as well as sample work. Be sure to download the sample for a full overview of what you get.

    Benefits of Problem Solving Graphic Organizers:

    Problem-solving graphic organizers help students organize and clarify their thoughts, infer solutions to problems, and communicate their thinking strategies.

    How to Use:

    Students can use these activities with a partner, as a warm-up , as classwork, homework, in math stations or group work.

    This BUNDLE RESOURCE problem solving graphic organizers for:

    ✔ Fractions, Decimals & Percents

    ✔ Operations with Decimals

    ✔ Ratios and Rates

    ✔ Multiply and Divide Fractions

    ✔ Order of Operations

    ✔ Converting Measures

    ✔ One-Step Equations

    ✔ Integers & the Coordinate Plane

    ✔ Area of Triangles, Parallelograms and Trapezoids

    ✔ Volume and Surface Area of Prisms

    ✔ Mean, Median, Mode and Range

    ✔ Mean Absolute Deviation

    ✔ Dot Plot & Frequency Tables

    ✔ PLUS You will be entitled to download all additional resources that are added to this bundle for FREE!! Be sure to follow my store to get alerted on all the new additions to this bundle.

    * Current Value: $42.50 (Savings of over 20%)

    Feedback on this RESOURCE:

    ♥ I love the problem-solving outline to help guide my students through the thinking process.

    ♥ This is an excellent learning tool for teaching students word problems.

    ♥ Love it, very easy to implement in my class

    This resource is included in the following bundles:

    * 6th Grade Math MEGA BUNDLE

    * Middle School Math MEGA BUNDLE

    ______________________________________________________________________

    More 6th Grade Review:

    * 6th Grade Math TASK CARDS BUNDLE

    * 6th Grade Math ERROR ANALYSIS BUNDLE

    * 6th Grade Math PROBLEM SOLVING GRAPHIC ORGANIZER BUNDLE

    * 6th Grade Math DAILY/WEEKLY SPIRAL REVIEW

    * 6th Grade Math STANDARDS BASED ASSESSMENTS

    More PROBLEM SOLVING GRAPHIC ORGANIZER Bundles:

    __ 6th Grade Problem Solving Graphic Organizers BUNDLE

    __ 7th Grade Problem Solving Graphic Organizers BUNDLE

    __ 8th Grade Problem Solving Graphic Organizers BUNDLE

    __ 6th, 7th, 8th Grade Problem Solving Graphic Organizers MEGA-BUNDLE

    FOLLOW the Exceeding the Core BLOG!

    FOLLOW me on Teachers Pay Teachers!

    FOLLOW me on Pinterest!

    © Exceeding the CORE. All rights reserved. Please note - this resource is for use by one teacher only. Additional teachers must purchase their own license. Copying, editing, selling, redistributing, or posting any part of this product on the internet is strictly forbidden. Violations are subject to the penalties of the Digital Millennium Copyright Act.

    Total Pages
    110+
    Answer Key
    Included
    Teaching Duration
    45 minutes
    Report this Resource to TpT
    Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.

    Standards

    to see state-specific standards (only available in the US).
    Understand the concept of a unit rate 𝘢/𝘣 associated with a ratio 𝘢:𝘣 with 𝘣 ≠ 0, and use rate language in the context of a ratio relationship. For example, “This recipe has a ratio of 3 cups of flour to 4 cups of sugar, so there is 3/4 cup of flour for each cup of sugar.” “We paid $75 for 15 hamburgers, which is a rate of $5 per hamburger.”
    Understand the concept of a ratio and use ratio language to describe a ratio relationship between two quantities. For example, “The ratio of wings to beaks in the bird house at the zoo was 2:1, because for every 2 wings there was 1 beak.” “For every vote candidate A received, candidate C received nearly three votes.”
    Write expressions that record operations with numbers and with letters standing for numbers. For example, express the calculation “Subtract 𝘺 from 5” as 5 - 𝘺.
    Write, read, and evaluate expressions in which letters stand for numbers.
    Write and evaluate numerical expressions involving whole-number exponents.

    Reviews

    Questions & Answers

    Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

    More About Us

    Keep in Touch!

    Sign Up