Easel by TpT
DID YOU KNOW:
Seamlessly assign resources as digital activities

Learn how in 5 minutes with a tutorial resource. Try it Now  

OVERVIEW

Interactive resources you can assign in your digital classroom from TpT.
Learn about Easel
TOOLS

Easel Activities
Pre-made digital activities. Add highlights, virtual manipulatives, and more.
Easel Assessments
Quizzes with auto-grading that will be available for purchase on TpT soon.
Total:
$0.00

6th Grade Math Weekly Warmups and Homework

Grade Levels
6th - 7th, Homeschool
Subjects
Standards
Formats Included
  • PDF
Pages
82 pages
$15.00
$15.00
Share this resource

Description

This product includes warm-ups and aligned homework for 36 weeks. Answer key is included. Each page (side a) includes 4 warm up problems for Monday through Thursday and (side b) 4 aligned homework problems for Monday through Thursday. The warm ups are designed to be completed in class and gone over with the teacher. This gives students the opportunity to check their work and ask questions if they need to. Similar problems are then assigned for homework on the back. All 6th grade math common core standards will be reviewed.

Not sure? Download the free 5 week sample version here first. :)

Check out my other bundles:

6th Grade Math Warmups and Homework

6th Grade Math Complete Interactive Math Notebook

Unit 1: Fraction and Decimal Operations

Unit 2: Ratios and Proportional Relationships

Unit 3: Properties and Expressions

Unit 4: Equations and Inequalities

Unit 5: Rational Numbers

Unit 6: Geometry

Unit 7: Statistics

Don't forget to rate this product to earn your TpT credits. Follow my store and my blog for updates on freebies and sales. Thank you! :)

Total Pages
82 pages
Answer Key
Included
Teaching Duration
N/A
Report this Resource to TpT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.

Standards

to see state-specific standards (only available in the US).
Use ratio and rate reasoning to solve real-world and mathematical problems, e.g., by reasoning about tables of equivalent ratios, tape diagrams, double number line diagrams, or equations.
Understand the concept of a unit rate 𝘢/𝘣 associated with a ratio 𝘢:𝘣 with 𝘣 ≠ 0, and use rate language in the context of a ratio relationship. For example, “This recipe has a ratio of 3 cups of flour to 4 cups of sugar, so there is 3/4 cup of flour for each cup of sugar.” “We paid $75 for 15 hamburgers, which is a rate of $5 per hamburger.”
Understand the concept of a ratio and use ratio language to describe a ratio relationship between two quantities. For example, “The ratio of wings to beaks in the bird house at the zoo was 2:1, because for every 2 wings there was 1 beak.” “For every vote candidate A received, candidate C received nearly three votes.”
Use variables to represent two quantities in a real-world problem that change in relationship to one another; write an equation to express one quantity, thought of as the dependent variable, in terms of the other quantity, thought of as the independent variable. Analyze the relationship between the dependent and independent variables using graphs and tables, and relate these to the equation. For example, in a problem involving motion at constant speed, list and graph ordered pairs of distances and times, and write the equation 𝘥 = 65𝘵 to represent the relationship between distance and time.
Write an inequality of the form 𝘹 > 𝘤 or 𝘹 < 𝘤 to represent a constraint or condition in a real-world or mathematical problem. Recognize that inequalities of the form 𝘹 > 𝘤 or 𝘹 < 𝘤 have infinitely many solutions; represent solutions of such inequalities on number line diagrams.

Reviews

Questions & Answers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

More About Us

Keep in Touch!

Sign Up