6th Grade RATIOS & PROPORTIONAL RELATIONSHIPS Assessments (6.RP) Common Core

Rated 5 out of 5, based on 15 reviews
15 Ratings
;
Exceeding the CORE
5.7k Followers
Grade Levels
5th - 7th, Homeschool
Resource Type
Standards
Formats Included
  • PDF
  • Google Apps™
Pages
5 pages
$3.00
$3.00
Share this resource
Report this resource to TPT
Exceeding the CORE
5.7k Followers
Includes Google Apps™
The Teacher-Author indicated this resource includes assets from Google Workspace (e.g. docs, slides, etc.).

What educators are saying

I loved this resource for math work with a small group of struggling students. It laid out the notes very clearly and made it easier for them to follow.
Also included in
  1. 6th Grade Math COMMON CORE Assessments, Warm-Ups, Task Cards, Error Analysis, Homework Practice Worksheets, Problem Solving Graphic Organizers, Mazes, Riddles, Coloring Activities, and Guided NotesThis is a GROWING BUNDLE of all of the 6th Grade MATH RESOURCES currently in my store { 77 Resources
    Price $215.00Original Price $274.10Save $59.10
  2. This is a Middle School MATH GROWING BUNDLE of 6 - 8 GRADE MATH Assessments, Warm-Ups, Task Cards, Error Analysis, Guided Notes, Classwork and Homework Practice Worksheets, Problem Solving Graphic Organizers, Mazes, Riddles, Color by Number Pages {OVER 187 Resources}...... PLUS ALL FUTURE 6-8th G
    Price $468.00Original Price $669.55Save $201.55
  3. Assess your students' understanding of the 6th Grade Common Core Math Standards with this bundle of standard-based assessments.What is included:► 1-page quick assessment for every common core math standard for 6th grade► a student checklist for each domain to track your students' mastery of these st
    Price $13.00Original Price $16.25Save $3.25
  4. 6th, 7th, 8th Grade Math Standards Based Assessments * All Standards * {Common Core}What is included:► 1-page quick assessment for every common core math standard for 6th, 7th grade and 8th grade► a student checklist for each domain to track your students' mastery of these standards► a class trackin
    Price $31.68Original Price $45.25Save $13.57
  5. 5th, 6th, 7th Grade Math Standards Based Assessments * All Standards * {Common Core} What is included: ► 1-page quick assessment for every common core math standard for 5th, 6th grade and 7th grade ► a student checklist for each domain to track your students' mastery of these standards ► a class t
    Price $28.35Original Price $40.50Save $12.15

Description

Assess your students' understanding of the 6th Grade RATIOS & PROPORTIONAL RELATIONSHIPS Assessments (6.RP) Common Core.

What is included:

► a 1-page quick assessment for EVERY standard in the RATIOS AND PROPORTIONAL RELATIONSHIPS domain for 6th grade

► a CLASS TRACKING SHEET to look at all of your students progress at a glance

Print and Digital (updated September 2020)

✔️ PRINT VERSION - a PDF file that you may PRINT

✔️ DIGITAL VERSION - made with Google Slides. Students type their answers directly on the slides in the provided text boxes. This is perfect for GOOGLE Classroom, remote learning, or distance learning.

How to use:

Being a math teacher myself, I created this resource to assess my students on each standard of the curriculum. This resource can be used as homework, assessments, test prep, group work or math centers! Be sure to download the sample for a full overview of what you get.

Teaching Tip: This resource works well with my Digital 6th Grade RATIOS AND RATES UNIT (Lessons and Guided Practice) for remote / distance learning.

Common Core Aligned:

* 6.RP.1 - Understand the concept of a ratio and use ratio language to describe a ratio relationship between two quantities.

* 6.RP.2 - Understand the concept of a unit rate a/b associated with a ratio a:b with b ≠ 0, and use rate language in the context of a ratio relationship.

* 6.RP.3 - Use ratio and rate reasoning to solve real-world and mathematical problems...

This resource is included in the following BUNDLES:

* 6th Grade Standards-Based Common Core Assessments

* 6th Grade Math Common Core MEGA BUNDLE

More Standard-Based Assessments:

_ 5th Grade Math Standards Based Assessments

_ 6th Grade Math Standards Based Assessments

_ 7th Grade Math Standards Based Assessments

More 6TH GRADE review:

* 6th Grade Math MEGA BUNDLE

* 6th Grade Math TASK CARDS BUNDLE

* 6th Grade Math ERROR ANALYSIS BUNDLE

* 6th Grade Math PROBLEM SOLVING GRAPHIC ORGANIZER BUNDLE

* 6th Grade Math DAILY/WEEKLY SPIRAL REVIEW

Tips for Customers!

- Click on the ★ above to follow my store!

- If you enjoy this product, please leave positive feedback to gain credits for future purchases!

- If you have questions or problems please contact me through Product Q & A and I'll get back to you as soon as I can!

_______________________________________________________________________

LICENSING TERMS: This purchase includes a license for one teacher only for personal use in their classroom. Licenses are non-transferable, meaning they can not be passed from one teacher to another. No part of this resource is to be shared with colleagues or used by an entire grade level, school, or district without purchasing the proper number of licenses. If you are a coach, principal, or district interested in transferable licenses to accommodate yearly staff changes, please contact me for a quote at exceedingthecore@gmail.com.

COPYRIGHT TERMS: This resource may not be uploaded to the internet in any form, including classroom/personal websites or network drives, unless the site is password protected and can only be accessed by students.Violations are subject to the penalties of the Digital Millennium Copyright Act.

If you would like to get updates on NEW and CURRENT resources...

FOLLOW the Exceeding the Core BLOG!

FOLLOW me on Teachers Pay Teachers!

FOLLOW me on Pinterest!

© Exceeding the CORE. All rights reserved.

Total Pages
5 pages
Answer Key
Included
Teaching Duration
1 Year
Report this resource to TPT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TPT’s content guidelines.

Standards

to see state-specific standards (only available in the US).
Understand the concept of a ratio and use ratio language to describe a ratio relationship between two quantities. For example, “The ratio of wings to beaks in the bird house at the zoo was 2:1, because for every 2 wings there was 1 beak.” “For every vote candidate A received, candidate C received nearly three votes.”
Understand the concept of a unit rate 𝘢/𝘣 associated with a ratio 𝘢:𝘣 with 𝘣 ≠ 0, and use rate language in the context of a ratio relationship. For example, “This recipe has a ratio of 3 cups of flour to 4 cups of sugar, so there is 3/4 cup of flour for each cup of sugar.” “We paid $75 for 15 hamburgers, which is a rate of $5 per hamburger.”
Use ratio and rate reasoning to solve real-world and mathematical problems, e.g., by reasoning about tables of equivalent ratios, tape diagrams, double number line diagrams, or equations.
Make tables of equivalent ratios relating quantities with whole-number measurements, find missing values in the tables, and plot the pairs of values on the coordinate plane. Use tables to compare ratios.
Solve unit rate problems including those involving unit pricing and constant speed. For example, if it took 7 hours to mow 4 lawns, then at that rate, how many lawns could be mowed in 35 hours? At what rate were lawns being mowed?

Reviews

Questions & Answers

5.7k Followers
TPT

TPT empowers educators to teach at their best.

More About Us

Keep in Touch!

Sign Up