6th Grade Ratios and Unit Rate Game - 6th Grade Math Game FREE

6,521 Downloads
6th Grade Ratios and Unit Rate Game - 6th Grade Math Game FREE
6th Grade Ratios and Unit Rate Game - 6th Grade Math Game FREE
6th Grade Ratios and Unit Rate Game - 6th Grade Math Game FREE
6th Grade Ratios and Unit Rate Game - 6th Grade Math Game FREE
Grade Levels
Resource Types
Common Core Standards
Product Rating
File Type
PDF (Acrobat) Document File
Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.
3.67 MB   |   10 pages

PRODUCT DESCRIPTION

Ratios have never been this much fun! This FREE 6th Grade I Can Math Game focuses on Ratios and Unit Rate, and provides students with practice in the form of multiple choice questions. This game can be used for independent practice, a guided math activity, whole group review, or for progress monitoring. The possibilities are endless.

This FREE “I CAN” game reinforces the 6th grade Common Core Math Standards focusing on Ratios and Unit Rate.


Here is a list of ALL 10 “I CAN” math games. (Click LINKS below for more info)
Dividing Fractions
Operations with Whole Numbers & Decimals
Ratios & Unit Rate
Expressions
Rational Numbers
Coordinate Planes
Equations & Inequalities
Area & Volume
Surface Area
Statistics & Probability


SAVE over $10 when you purchase the “I CAN” math game BUNDLE!!!


What is an “I CAN” game?
It is literally a can that contains a variety of “test like” questions. Each question comes in multiple choice format, or short response format (you pick the format that fits your needs).

Both sets of cards (multiple choice & short answer) come with and without QR codes. It is up to you if you want to incorporate them into your classroom!


Each Game Includes….
2 different sized can covers (includes directions for students)
A guide on how to assemble the game
A guide on how to use this product
1 Checklist to help monitor student progress in this skill
1 Student Answer Recording Sheet
20 Practice Questions
Answer Keys

PAID version comes with 40 questions, multiple choice and short answer formats, and QR codes.



HOW TO USE THIS RESOURCE!!!

As a Group Game:
Place this “I Can” game out as one of your math centers. In groups of 2 or more, students can play this game against one another by seeing who can collect the most cards. To collect a card, students must answer the question correctly. If they check their answer and it is incorrect, another player can attempt to answer the question correctly and keep the card for themselves. If a student pulls an “I Can” card, they can add this to their pile of cards as a bonus and pull another card to solve.
***ANSWER KEYS INCLUDED!!!

As Independent Practice:
Students will pull a card from the can and solve it. They should record their answers on the “My Answers” sheet. When they are finished, they can check their answers using the answer key or QR code. It is a good idea to offer a reward/incentive for completing the set of cards, and/or mastering a certain percentage.

As a Progress Monitoring Tool:
When students complete this activity independently, have them keep track of their progress using the “Checklist” provided (or you can use the checklist and check their work yourself). You can then use this checklist to see if the student has mastered the focus skill. You can also use this information to help you determine if, and in what area, further instruction is needed.


Still have questions??? Check out my blog post to see MORE!! {CLICK HERE}


Standards Covered by this Resource:
CCSS.MATH.CONTENT.6.RP.A.1
Understand the concept of a ratio and use ratio language to describe a ratio relationship between two quantities. For example, "The ratio of wings to beaks in the bird house at the zoo was 2:1, because for every 2 wings there was 1 beak." "For every vote candidate A received, candidate C received nearly three votes."
CCSS.MATH.CONTENT.6.RP.A.2
Understand the concept of a unit rate a/b associated with a ratio a:b with b ≠ 0, and use rate language in the context of a ratio relationship. For example, "This recipe has a ratio of 3 cups of flour to 4 cups of sugar, so there is 3/4 cup of flour for each cup of sugar." "We paid $75 for 15 hamburgers, which is a rate of $5 per hamburger."1
CCSS.MATH.CONTENT.6.RP.A.3
Use ratio and rate reasoning to solve real-world and mathematical problems, e.g., by reasoning about tables of equivalent ratios, tape diagrams, double number line diagrams, or equations.
CCSS.MATH.CONTENT.6.RP.A.3.A
Make tables of equivalent ratios relating quantities with whole-number measurements, find missing values in the tables, and plot the pairs of values on the coordinate plane. Use tables to compare ratios.
CCSS.MATH.CONTENT.6.RP.A.3.B
Solve unit rate problems including those involving unit pricing and constant speed. For example, if it took 7 hours to mow 4 lawns, then at that rate, how many lawns could be mowed in 35 hours? At what rate were lawns being mowed?


★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★

SAVE even MORE on this resource when you “Create Your Own Bundle”. CLICK HERE to learn more!

Looking for another grade level? {CLICK links below to learn more}
Kindergarten
1st GRADE
2nd GRADE
3rd GRADE
4th GRADE
5th GRADE

More Resources for 6th Grade!
6th Grade I Can Math Games
6th Grade Spiral Math Homework
6th Grade Math Quizzes
6th Grade Spiral Language Homework
Reading & Writing Resource Bundle

★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★


LOOKING for MORE great RESOURCES???

CLICK HERE to see ALL of my Common Core LANGUAGE ARTS resources!

CLICK HERE to see ALL of my Common Core MATH resources!

CLICK HERE to see ALL of my HOMEWORK resources!

CLICK HERE to see ALL of my SOCIAL STUDIES resources!

CLICK HERE to see ALL of my SCIENCE resources!

CLICK HERE to see ALL of my BUNDLES, and SAVE some $$!


If you would like to get updates on NEW and CURRENT resources...
FOLLOW me on Teachers Pay Teachers!
FOLLOW the One Stop Teacher Shop BLOG!
FOLLOW me on Pinterest!
FOLLOW me on Facebook!


If you would like to contact me about pricing on a license for an ENTIRE school, county, or district, please email me at 1stopteachershop@gmail.com



This item is a paid digital download from my TpT store
www.teacherspayteachers.com/Store/One-Stop-Teacher-Shop
As such, it is for use in one classroom only. This item is also bound by copyright laws. Redistributing, editing, selling, or posting this item (or any part thereof) on the Internet are all strictly prohibited without first gaining permission from the author. Violations are subject to the penalties of the Digital Millennium Copyright Act. Please contact me if you wish to be granted special permissions!
Total Pages
10
Answer Key
Included
Teaching Duration
N/A

Average Ratings

4.0
Overall Quality:
4.0
Accuracy:
4.0
Practicality:
4.0
Thoroughness:
4.0
Creativity:
4.0
Clarity:
4.0
Total:
16 ratings
COMMENTS AND RATINGS:
Please log in to post a question.
PRODUCT QUESTIONS AND ANSWERS:
FREE
Digital Download
User Rating: 4.0/4.0
 (28,287 Followers)
FREE
Digital Download
6th Grade Ratios and Unit Rate Game - 6th Grade Math Game FREE
6th Grade Ratios and Unit Rate Game - 6th Grade Math Game FREE
6th Grade Ratios and Unit Rate Game - 6th Grade Math Game FREE
6th Grade Ratios and Unit Rate Game - 6th Grade Math Game FREE