6th grade Math Spiral Review

Grade Levels
6th - 7th
Standards
Formats Included
  • PDF
Pages
17 pages
$4.99
$4.99
Share this resource

Also included in

  1. 6th grade math spiral review BUNDLE - Printable PDF worksheets that cover all 5 common core standards: Ratios and Proportions, The Number System, Expressions and Equations, Geometry, & Statistics and Probability. 42 work pages with answer keys full of skill and word problems. Great for centers,
    $16.99
    $19.99
    Save $3.00
  2. This is a great resource to help 6th graders review math skills, and perfect for returning 7th graders! Use these items in centers, as morning work, homework, test prep, and more! Each printable page contains both basic skill practice along with related word problems. The digital task cards (Boom Ca
    $19.00
    $23.69
    Save $4.69

Description

6th grade Spiral Math Review - Printable PDF worksheets that cover all 5 common core standards: Ratios and Proportions, The Number System, Expressions and Equations, Geometry, & Statistics and Probability. 12 work pages with answer keys full of skill and word problems. Great for centers, homework, morning work, bell ringers, homeschool, test prep, test review, and extra practice! Makes a great beginning of year assessment for incoming 7th graders!

Each page features 2 problems within a specific standard or focus area: one skill problem and one word problem, for a total of 10 problems per page - plenty for a weekly assignment.

I have designed this review to specifically help with connecting the concrete skill practice to application within word problems. Each word problem on the right is directly related to the skill that is being practiced on the left of each page.

This download includes:

• 12 student work pages – each covering all 5 sixth grade math domains.

• Answer key.

• Suggestions and guidance on how to use this resource in the classroom.

Not ready to buy? Try my FREE sample!

Bundle and Save! - This resource is also part of my 6th-Grade Math Spiral Review BUNDLE.

Try my Domain Series Focus Reviews. They pair perfectly with this resource!

Total Pages
17 pages
Answer Key
Included
Teaching Duration
N/A
Report this Resource to TpT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.

Standards

to see state-specific standards (only available in the US).
Use ratio reasoning to convert measurement units; manipulate and transform units appropriately when multiplying or dividing quantities.
Solve unit rate problems including those involving unit pricing and constant speed. For example, if it took 7 hours to mow 4 lawns, then at that rate, how many lawns could be mowed in 35 hours? At what rate were lawns being mowed?
Make tables of equivalent ratios relating quantities with whole-number measurements, find missing values in the tables, and plot the pairs of values on the coordinate plane. Use tables to compare ratios.
Use ratio and rate reasoning to solve real-world and mathematical problems, e.g., by reasoning about tables of equivalent ratios, tape diagrams, double number line diagrams, or equations.
Understand the concept of a unit rate 𝘢/𝘣 associated with a ratio 𝘢:𝘣 with 𝘣 ≠ 0, and use rate language in the context of a ratio relationship. For example, “This recipe has a ratio of 3 cups of flour to 4 cups of sugar, so there is 3/4 cup of flour for each cup of sugar.” “We paid $75 for 15 hamburgers, which is a rate of $5 per hamburger.”

Reviews

Questions & Answers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

More About Us

Keep in Touch!

Sign Up