6th grade Ratio Recipes Project

Grade Levels
6th - 7th, Homeschool
Standards
Resource Type
Formats Included
  • Google Slides™
Pages
9 pages
$3.20
List Price:
$4.00
You Save:
$0.80
$3.20
List Price:
$4.00
You Save:
$0.80
Share this resource
Made for Google Drive™
This resource can be used by students on Google Drive or Google Classroom. To access this resource, you’ll need to allow TpT to add it to your Google Drive. See our FAQ and Privacy Policy for more information.

Description

What is 6th grade Ratio Recipes Lesson?

  • A fun project based digital lesson plan to use to reinforce and teach students' the 6th grade ratio standards.
  • Students will find equivalent ratios using recipes in tables on Google Slides or Powerpoint slides.

What will you find in this resource?

  • Complete plans & student solving pages prepared for the project
  • 4 recipes in a table to create equivalent ratios/ different serving sizes.
  • Editable slides for rubrics & directions
  • "Try it Chef" slide to encourage students to (safely) make a recipe in the project.
  • "Family Recipe" slide for students to enter a recipe from their family and make different serving sizes.
  • Google Slides have text boxes for students to edit the slides.

How can you use 6th grade Ratio Recipes Project Lesson Plan in your classroom?

  • Assign to students virtually and allow them to show their work directly on the slide. (No sure which tech tools to use? Check out my Blog Post!)
  • Ask students to do one slide at a time, then host a debrief conversation with students. You could select students to share their thinking and how they arrived at their answers with the other students. Then, assign the next recipe as a follow up.

Distance Learning?? Simply use the Google slides by assigning them to students to edit and add their responses.

Want to see this in action? 

  • I'm using this in my classroom in the December of 2020 and documenting it on Instagram so be sure to follow along.
  • Let’s stay connected on Instagram &Twitter for more examples of how I use this in my classroom. 
  • Check out my website! www.locallearnersandco.com
  • Get my FREE GUIDE '10 Ways to Transform your Math Classroom Culture & help your students fall in love with math' @my website!
  • Sign up for my Monthly Newsletter

Like FREE MONEY? Haha, duh. 

  • Reviewing TPT purchases gives you FREE TPT credit! 
  • Click on “My Purchases”>> Find the resource>> Click “Leave a Review”>>Select 1-5 Stars and jot a quick sentence of feedback.

Other resources you might like:

Total Pages
9 pages
Answer Key
N/A
Teaching Duration
N/A
Report this Resource to TpT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.

Standards

to see state-specific standards (only available in the US).
Make tables of equivalent ratios relating quantities with whole-number measurements, find missing values in the tables, and plot the pairs of values on the coordinate plane. Use tables to compare ratios.
Use ratio and rate reasoning to solve real-world and mathematical problems, e.g., by reasoning about tables of equivalent ratios, tape diagrams, double number line diagrams, or equations.
Understand the concept of a unit rate 𝘢/𝘣 associated with a ratio 𝘢:𝘣 with 𝘣 ≠ 0, and use rate language in the context of a ratio relationship. For example, “This recipe has a ratio of 3 cups of flour to 4 cups of sugar, so there is 3/4 cup of flour for each cup of sugar.” “We paid $75 for 15 hamburgers, which is a rate of $5 per hamburger.”
Understand the concept of a ratio and use ratio language to describe a ratio relationship between two quantities. For example, “The ratio of wings to beaks in the bird house at the zoo was 2:1, because for every 2 wings there was 1 beak.” “For every vote candidate A received, candidate C received nearly three votes.”

Reviews

Questions & Answers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

More About Us

Keep in Touch!

Sign Up