7 Minute Whiteboard Videos - Multiplication Facts

7 Minute Whiteboard Videos - Multiplication Facts
Loading...
7 Minute Whiteboard Videos - Multiplication Facts
7 Minute Whiteboard Videos - Multiplication Factsplay
7 Minute Whiteboard Videos - Multiplication Facts
7 Minute Whiteboard Videos - Multiplication Facts
7 Minute Whiteboard Videos - Multiplication Facts
7 Minute Whiteboard Videos - Multiplication Facts
7 Minute Whiteboard Videos - Multiplication Facts
7 Minute Whiteboard Videos - Multiplication Facts
7 Minute Whiteboard Videos - Multiplication Facts
Grade Levels
Resource Type
File Type

PDF

(184 KB|10 Videos)
Product Rating
4.0
(1 Rating)
Standards
Also included in:
  1. This growing bundle will include all the sets of second grade whiteboard videos. As new resources are added, the price will increase.
    $439.00
    $219.50
    Save $219.50
  • Product Description
  • StandardsNEW

These videos offer a quick, no-prep review that your students are going to love! Each student needs a whiteboard, marker, and eraser.

This set focuses on multiplication facts and includes 22 videos. Students hear and see a multiplication problem. They write it on their boards and solve it. The answer appears and they can self-correct if needed before erasing and moving onto the next problem. Each video is approximately 7 minutes long. These are terrific for transitions or as a warm-up for your math lesson. There is a video specific to each set of facts 1 through 12 and ten videos that review mixed facts.

Due to the large file size of videos, this download is a pdf file with a link the the videos on Google Drive.

Log in to see state-specific standards (only available in the US).
Fluently multiply and divide within 100, using strategies such as the relationship between multiplication and division (e.g., knowing that 8 × 5 = 40, one knows 40 ÷ 5 = 8) or properties of operations. By the end of Grade 3, know from memory all products of two one-digit numbers.
Total Pages
10 Videos
Answer Key
N/A
Teaching Duration
N/A
Report this Resource to TpT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.
Loading...
$11.00
Digital Download
List Price:
$22.00
You Save:
$11.00
Share this resource
Report this resource to TpT
The Primary Techie

The Primary Techie

12,937 Followers
Follow
More products from The Primary Techie
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign Up