Whoops! Something went wrong.

Click here to refresh the page

7.2d A Single Grain of Rice 7th grade Math

7.2d A Single Grain of Rice 7th grade Math
7.2d A Single Grain of Rice 7th grade Math
7.2d A Single Grain of Rice 7th grade Math
7.2d A Single Grain of Rice 7th grade Math
7.2d A Single Grain of Rice 7th grade Math
7.2d A Single Grain of Rice 7th grade Math
Product Description
7.2D I set this up in my math center. It worked well. I had one pail of white rice and different sizes of measuring cups for students to use. I had copies of the recording sheet and students spent ten to 15 min. in the center for this weeks math center. I enjoyed grading their work for this one and so will you.
Materials:
Container of rice
Assortment of measuring cups


Task:
Using the information in the picture and the materials given, determine the cost of a single grain of rice.

Total Pages
2 pages
Answer Key
N/A
Teaching Duration
N/A
Report this Resource
  • Comments & Ratings
  • Product Q & A
Loading...
$2.50
Digital Download
$2.50
Digital Download
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up