Whoops! Something went wrong.

Click here to refresh the page

7.RP CCSS (Proportional Relationships Assessments) EDITABLE

7.RP CCSS (Proportional Relationships Assessments) EDITABLE
7.RP CCSS (Proportional Relationships Assessments) EDITABLE
7.RP CCSS (Proportional Relationships Assessments) EDITABLE
7.RP CCSS (Proportional Relationships Assessments) EDITABLE
7.RP CCSS (Proportional Relationships Assessments) EDITABLE
7.RP CCSS (Proportional Relationships Assessments) EDITABLE
7.RP CCSS (Proportional Relationships Assessments) EDITABLE
7.RP CCSS (Proportional Relationships Assessments) EDITABLE
Product Description
Included is a pre-test, post-test, and two vocabulary quizzes. This is a unit test for the 7th grade Proportional Relationships unit. The tests are aligned to CCSS and EDITABLE!!!

Students will:

1.) Calculate the unit rate given the cost and quantity of items.
2.) Complete a table and graph using the cost and quantity of items.
3.) Calculate of the cost for a certain quantity of the items.
4.) Write an equation that represents the total cost given the number of items purchased.
5.) Determine how many items you can buy given a certain price.
6.) Give a point (x,y) from the graph that represents the unit rate.
7.) Plot points on a graph.
8.) Determine if a graph is proportional and explain their answer.
9.) Calculate discount, markup, sales tax, selling price, simple interest, percent increase, and percent decrease.


The vocabulary included is unit rate, ratio, proportion, slope, rate, scale, scale drawing, sales tax, tip, markup, discount, selling price, and simple interest.



I also have a bundle of 7th grade tests that include all of the units: Number Sense (7.NS), Proportional Relationships (7.RP), Expressions & Equations (7.EE), Geometry (7.G) and Probability & Statistics (7.SP). This bundle is a great deal considering that it includes all units with a pre-test, post-test, and vocabulary. You can purchase the bundle by clicking the link: 7th Grade Common Core Tests
Total Pages
8 (16 including answer key)
Answer Key
Included
Teaching Duration
N/A
Report this Resource
  • Comments & Ratings
  • Product Q & A
Loading...
$6.00
Digital Download
Add one to cart

Advertisement

Advertisement

$6.00
Digital Download
Add one to cart
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up