7th Grade Expressions Equations and Inequalities Bundle

Wilcox's Way
973 Followers
Grade Levels
7th
Subjects
Standards
Formats Included
  • Zip
Pages
221 pages
$32.00
Bundle
List Price:
$42.00
You Save:
$10.00
$32.00
Bundle
List Price:
$42.00
You Save:
$10.00
Share this resource
Wilcox's Way
973 Followers
Includes Google Appsβ„’
This bundle contains one or more resources with Google apps (e.g. docs, slides, etc.).

Products in this Bundle (12)

    showing 1-5 of 12 products

    Also included in

    1. Get all of the 7th grade math activities from my store in this one awesome bundle! With this bundle, you'll get a great variety of games, stations, centers, notes and other activities that will help make your planning a breeze all year long! Currently, this bundle includes:✍13 expressions and equ
      $136.00
      $195.00
      Save $59.00

    Description

    If you're teaching one step equations; two step equations; simplifying expressions by combining like terms and the distributive property; solving one and two step inequalities; and graphing inequalities on a number line then this bundle has just what you need!

    You'll be getting lots of great notes and practice activities.

    When purchased separately, these 12 activities would cost $42.00, but in this bundle you will get all of these activities for only $32.00. That’s like getting a couple of resources for free!

    Already own part of the bundle? If you already own one or more pieces of the bundle and you still want to save, post a message in the "Questions" section and we can make a special arrangement.

    Total Pages
    221 pages
    Answer Key
    Included
    Teaching Duration
    2 Weeks
    Report this Resource to TpT
    Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.

    Standards

    to see state-specific standards (only available in the US).
    Solve word problems leading to inequalities of the form 𝘱𝘹 + 𝘲 > 𝘳 or 𝘱𝘹 + 𝘲 < 𝘳, where 𝘱, 𝘲, and 𝘳 are specific rational numbers. Graph the solution set of the inequality and interpret it in the context of the problem. For example: As a salesperson, you are paid $50 per week plus $3 per sale. This week you want your pay to be at least $100. Write an inequality for the number of sales you need to make, and describe the solutions.
    Solve word problems leading to equations of the form 𝘱𝘹 + 𝘲 = 𝘳 and 𝘱(𝘹 + 𝘲) = 𝘳, where 𝘱, 𝘲, and 𝘳 are specific rational numbers. Solve equations of these forms fluently. Compare an algebraic solution to an arithmetic solution, identifying the sequence of the operations used in each approach. For example, the perimeter of a rectangle is 54 cm. Its length is 6 cm. What is its width?
    Use variables to represent quantities in a real-world or mathematical problem, and construct simple equations and inequalities to solve problems by reasoning about the quantities.
    Apply properties of operations as strategies to add, subtract, factor, and expand linear expressions with rational coefficients.

    Reviews

    Questions & Answers

    Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

    More About Us

    Keep in Touch!

    Sign Up