Easel by TpT
DID YOU KNOW:
Seamlessly assign resources as digital activities

Learn how in 5 minutes with a tutorial resource. Try it Now  

7th Grade Math Assessment Digital Bundle | GOOGLE CLASSROOM | Distance Learning

Grade Levels
6th - 8th
Standards
Resource Type
Formats Included
  • Google Forms™
$30.80
Bundle
List Price:
$38.50
You Save:
$7.70
$30.80
Bundle
List Price:
$38.50
You Save:
$7.70
Share this resource
Includes Google Apps™
This bundle contains one or more resources with Google apps (e.g. docs, slides, etc.).

Products in this Bundle (14)

    showing 1-5 of 14 products

    Also included in

    1. Use the digital resources in this bundle to assess your students' understanding of 6th, 7th, and 8th Grade Math Topics. What is Included:This middle school math BUNDLE includes 37 Google Quizzes (10 questions per assessment). They are self-grading quizzes and were created with Google Forms. This
      $69.30
      $99.00
      Save $29.70

    Description

    Use the digital resources in this bundle to assess your students' understanding of 7th Grade Math Topics.

    What is Included:

    This middle school math BUNDLE includes 14 Google Quizzes (10 questions per assessment). They are self-grading quizzes and were created with Google Forms. This is perfect for GOOGLE Classroom or hybrid learning\ remote learning \ distance learning.

    Things to Know:

    • This resource was created using Google Forms.
    • You and your students must have a free Google account in order to access this activity.
    • You can find many more GOOGLE APPS like this to support your remote/online instruction.
    • This Growing-BUNDLE is 20% off what you would pay if you were to purchase each quiz separately. However, once you purchase this bundle, you are entitled to download ALL additions for FREE!!**

    What is Included:

    The following Google Quizzes are included in this bundle.

    (As I create more 7th grade assessments, they will be added to this bundle AND you will be able to access them for free.)

    Benefits of this Resource:

    • Self Grading - After submitting the Google Quiz, your students can receive instant feedback informing them of their score based on the percent answered correctly.
    • Reliable Data - After each assessment is completed, you are able to view responses of individual students as well as frequently missed questions from the entire class.
    • 100% Editable - You can edit questions, answers, and settings, to meet your instructional goals.

    Ways to Use this Resource:

    • This resource is perfect for homework, computer centers, online testing practice, pre-assessments, post-assessments, RTI (Response to Intervention), and remote / distance learning.

    Teacher Tip:

    If you would like to get updates on NEW and CURRENT resources...

    FOLLOW the Exceeding the Core BLOG!

    FOLLOW me on Teachers Pay Teachers!

    FOLLOW me on Pinterest!

    © Exceeding the CORE. All rights reserved. Please note - this resource is for use by one teacher only. Additional teachers must purchase their own license. Copying, editing, selling, redistributing, or posting any part of this product on the internet is strictly forbidden. Violations are subject to the penalties of the Digital Millennium Copyright Act.

    Total Pages
    Answer Key
    N/A
    Teaching Duration
    N/A
    Report this Resource to TpT
    Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.

    Standards

    to see state-specific standards (only available in the US).
    Use proportional relationships to solve multistep ratio and percent problems. Examples: simple interest, tax, markups and markdowns, gratuities and commissions, fees, percent increase and decrease, percent error.
    Explain what a point (𝘹, 𝘺) on the graph of a proportional relationship means in terms of the situation, with special attention to the points (0, 0) and (1, 𝘳) where 𝘳 is the unit rate.
    Identify the constant of proportionality (unit rate) in tables, graphs, equations, diagrams, and verbal descriptions of proportional relationships.
    Compute unit rates associated with ratios of fractions, including ratios of lengths, areas and other quantities measured in like or different units. For example, if a person walks 1/2 mile in each 1/4 hour, compute the unit rate as the complex fraction ½/¼ miles per hour, equivalently 2 miles per hour.
    Solve word problems leading to inequalities of the form 𝘱𝘹 + 𝘲 > 𝘳 or 𝘱𝘹 + 𝘲 < 𝘳, where 𝘱, 𝘲, and 𝘳 are specific rational numbers. Graph the solution set of the inequality and interpret it in the context of the problem. For example: As a salesperson, you are paid $50 per week plus $3 per sale. This week you want your pay to be at least $100. Write an inequality for the number of sales you need to make, and describe the solutions.

    Reviews

    Questions & Answers

    Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

    More About Us

    Keep in Touch!

    Sign Up