7th Grade Math Curriculum Resources Bundle : A Year of Supplemental Activities

Lindsay Perro
20.2k Followers
Grade Levels
7th
Standards
Formats Included
  • Zip
Pages
1,500 pages
$350.00
List Price:
$580.74
You Save:
$230.74
$350.00
List Price:
$580.74
You Save:
$230.74
Share this resource
Lindsay Perro
20.2k Followers

Also included in

  1. This is your one stop 7th Grade Math Curriculum resource!What is included?★ 110 days of editable instructional materials (pacing guide, notes, fold and flip notes, practice worksheets, warm ups, assessments and printables) and 130 supplemental activities. ★ All future 7th Grade Activities will be ad
    $410.00
    $740.67
    Save $330.67

Description

This HUGE bundle includes a full year of supplemental activities!

Purchase the curriculum and this supplemental activities bundle together for a complete 7th Grade Math Curriculum by CLICKING HERE!

►Do you have an actual curriculum?◄

I do! The resources included in this bundle accompany my 7th Grade Math Curriculum.

►What is included?◄

This bundle includes ALL of the supplemental resources in my store that align to common core and the average 7th grade math curriculum.

Included are supplemental notes, activities, assessments, fold and flip notes, worksheets, etc. The resources are are broken down into folders that align with the pacing of my 7th Grade Curriculum. If your curriculum doesn’t follow the same pacing, that’s OK! You can still easily find the resources you need.

►What if I don't teach Common Core?◄

This bundle will still work for you! Any resources that are specifically labeled with Common Core Standards also come in a version that does NOT have the standards. Use whichever version is best for you!

►►Please download the preview to see a list of the resources included!◄◄

Licensing Terms :

By purchasing this product, you own a license for one teacher only for personal use in their own classroom. Licenses are non-transferable and therefore can not be passed from one teacher to another. If the teacher who purchased this license leaves the classroom or changes schools, the license and materials leave with that teacher. No part of this resource is to be shared with colleagues or used by an entire team, grade level, school or district without purchasing the correct number of licenses. If you are a coach, principal or district interested in transferable licenses that would accommodate yearly staff changes, please contact me for a transferable license quote at lindsayperro@gmail.com.

Copyright Information :

© Lindsay Perro. Please note - all material included in this resource belongs to Lindsay Perro Inc. By purchasing, you have a license to use the material but you do not own the material. You may not upload any portion of this resource to the internet in any format, including school/personal websites or network drives unless the site is password protected and can only be accessed by students, not other teachers or anyone else on the internet.

✮✮If you are interested in gaining access to an exclusive set of free resources,CLICK HERE.

Total Pages
1,500 pages
Answer Key
Included
Teaching Duration
1 Year
Report this Resource to TpT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.

Standards

to see state-specific standards (only available in the US).
Use proportional relationships to solve multistep ratio and percent problems. Examples: simple interest, tax, markups and markdowns, gratuities and commissions, fees, percent increase and decrease, percent error.
Recognize and represent proportional relationships between quantities.
Compute unit rates associated with ratios of fractions, including ratios of lengths, areas and other quantities measured in like or different units. For example, if a person walks 1/2 mile in each 1/4 hour, compute the unit rate as the complex fraction ½/¼ miles per hour, equivalently 2 miles per hour.
Solve multi-step real-life and mathematical problems posed with positive and negative rational numbers in any form (whole numbers, fractions, and decimals), using tools strategically. Apply properties of operations to calculate with numbers in any form; convert between forms as appropriate; and assess the reasonableness of answers using mental computation and estimation strategies. For example: If a woman making $25 an hour gets a 10% raise, she will make an additional 1/10 of her salary an hour, or $2.50, for a new salary of $27.50. If you want to place a towel bar 9 3/4 inches long in the center of a door that is 27 1/2 inches wide, you will need to place the bar about 9 inches from each edge; this estimate can be used as a check on the exact computation.
Understand that rewriting an expression in different forms in a problem context can shed light on the problem and how the quantities in it are related. For example, 𝘢 + 0.05𝘢 = 1.05𝘢 means that “increase by 5%” is the same as “multiply by 1.05.”

Reviews

Questions & Answers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

More About Us

Keep in Touch!

Sign Up