7th Grade Math – Unit Rates and Unit Prices

7th Grade Math – Unit Rates and Unit Prices
7th Grade Math – Unit Rates and Unit Prices
7th Grade Math – Unit Rates and Unit Prices
7th Grade Math – Unit Rates and Unit Prices
7th Grade Math – Unit Rates and Unit Prices
7th Grade Math – Unit Rates and Unit Prices
7th Grade Math – Unit Rates and Unit Prices
7th Grade Math – Unit Rates and Unit Prices
Common Core Standards
Product Rating
4.0
3 Ratings
File Type

Compressed Zip File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

711 KB|31 pages
Share
Product Description
7th Grade Math – Unit Rates and Unit Prices

This lesson teaches students how to find and use Unit Rates to solve problems. Students will review main vocabulary such as:
• Rate
• Unit Rate
• Rate of Change
• Proportion

Students will practice solving these types of problems in various contexts and activities until mastery. Students will determine the Unit Rate between two values as well as compare Unit Prices to determine the best value.

***We also have the entire 7th grade Curriculum available here: ***
7th Grade Math Bundle – Year Long Curriculum

*******************************************************************************************************************************************************
7th Grade Math – Unit Rates and Unit Prices

-Lesson Plan
-Power Point Presentation
-Warm Up Activity
-Guided Notes
-Cooperative Learning Activity
-Independent Practice
-Formative Assessment
-Answer Sheets included

*******************************************************************************************************************************************************
If you are interested in this product or enjoy it we have additional lessons and the entire 7th Grade Math: Ratios and Proportions available which may offer more value to you. The entire bundle is listed includes 9 Individual Lessons and 3 Assessments.

7th Grade Math: Ratios and Proportions Unit – Bundle of 9 Lessons and Assessments

Individual Lessons:
7th Grade Math: Ratios and Proportions – Unit Rates and Unit Prices
7th Grade Math: Ratios and Proportions – Constant Rate of Change
7th Grade Math: Ratios and Proportions - Graphing Proportional Relationships
7th Grade Math: Ratios and Proportions – Percent Increase and Decrease
7th Grade Math: Ratios and Proportions – Percent Markup and Markdown
7th Grade Math: Ratios and Proportions – Application of Percents – Sales Tax and Simple Interest


*******************************************************************************************************************************************************

We appreciate all of your feedback and comments and hope this helps you and your students.

Thanks,

Lessons for Middle School
Total Pages
31 pages
Answer Key
Included
Teaching Duration
1 hour
Report this Resource
Loading...
$3.00
Digital Download
More products from Lessons for Middle School
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign Up