Whoops! Something went wrong.

Click here to refresh the page

A Trip to the Tack Store: Money and Unit Prices

A Trip to the Tack Store: Money and Unit Prices
A Trip to the Tack Store: Money and Unit Prices
A Trip to the Tack Store: Money and Unit Prices
A Trip to the Tack Store: Money and Unit Prices
A Trip to the Tack Store: Money and Unit Prices
A Trip to the Tack Store: Money and Unit Prices
A Trip to the Tack Store: Money and Unit Prices
A Trip to the Tack Store: Money and Unit Prices
Product Description
After buying colourful, horse-themed socks for friends, and horse treats for a favourite horse, kids calculate which saddle soap is a better buy. The 7oz (198g) bar of saddle soap at $7.95? The 12oz or 340g tin of saddle soap priced at $9.95, or the smaller, 3.5oz (100g) tin for $3.95?

Metric and Imperial
Common Core:
4.NF.C.7 – Compare money amounts
4.MD.A.2 – Price lists with addition and subtraction; Unit prices
5.NBT.B.7 – Add and subtract money: word problems; Divide money amounts: word problems; Unit prices; Add, subtract, multiply, and divide decimals: word problems
6.NS.B.3 – Divide decimals by whole numbers: word problems
6.RP.A.3c – Unit prices: which is the better buy?
Total Pages
5 pages
Answer Key
Included
Teaching Duration
N/A
Report this Resource
  • Comments & Ratings
  • Product Q & A
Loading...
$1.49
Digital Download
$1.49
Digital Download
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up