A Whole Year of Math Units 4th Grade Common Core

A Whole Year of Math Units 4th Grade Common Core
A Whole Year of Math Units 4th Grade Common Core
A Whole Year of Math Units 4th Grade Common Core
A Whole Year of Math Units 4th Grade Common Core
A Whole Year of Math Units 4th Grade Common Core
A Whole Year of Math Units 4th Grade Common Core
A Whole Year of Math Units 4th Grade Common Core
A Whole Year of Math Units 4th Grade Common Core
Grade Levels
Common Core Standards
Product Rating
4.0
6 ratings
File Type

Compressed Zip File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

136 MB|1,700+
Share
Product Description
A huge bundle of 17 units covering all 4th grade math topics and Common Core standards from Teaching Buddy Loves Math!

★ ★ ★ What You Get ★ ★ ★

When you purchase and download this bundled product, you will receive a zip file containing:
17 math powerpoint units
17 printable PDF versions of the units
17 matching math unit tests and answer keys

For your convenience, the free unit about multiplication and division comparisons is included at no charge.

Altogether, the math units have 1,700+ slides with 119 total lessons and a whole year of teaching.

★ ★ ★ Included Units ★ ★ ★

This bundle contains every 4th Grade math unit in my store!

Please check out the individual listings for each of the included units to see more details, lessons, and product previews.

The Foundations Unit!
The Place Value unit!
The Addition and Subtraction unit!
The Multiplication and Division Comparisons unit!
The Factors and Multiples unit!
The Multi-Step Word Problems unit!
The Geometry unit!
The Measuring Angles with Protractors unit!
The Multiplication unit!
The Division unit!
The Patterns unit!
The Adding and Subtracting Fractions unit!
The Equivalent Fractions unit!
The Multiplying Fractions by Whole Numbers unit!
The Decimals unit!
The Customary Measurement unit!
The Metric Measurement unit!

★ ★ ★ Covered Standards ★ ★ ★

These 17 units cover all of the Common Core Math Standards for 4th Grade.

★ ★ ★ Savings ★ ★ ★

If purchased separately, these units would cost $143.25. Purchase this bundle and save more than 30%!

★ ★ ★ How the Units Work ★ ★ ★

Each math lesson in these units is an interactive powerpoint slideshow. You don't need to start from scratch or reinvent the wheel every day. Just start the slideshow and teach!

Each lesson is very clear and targeted - you can easily fit the lessons in to whatever you are currently teaching.

These lessons actually teach mathematical concepts and procedures to students.

The lessons also contain embedded questions and answers that you can use to assess your students' learning as the lesson progresses.

Each lesson concludes with a "notes" slide that reviews everything that was just taught. Students can copy the notes into their math notebooks, or you can use it as review before unit tests or the yearly assessments.

I have included PDF versions of the units. This way, you can easily print the math units. Use them as teacher's guides along with the powerpoint units. You can also use the printed PDFs on a doc cam if your classroom doesn't have technology to project the presentation from your computer.

The included math unit tests measure what students have learned through the units. Complete answer keys are included.

★ ★ ★ Complementary Items and other Bundles! ★ ★ ★

Math exit slips for every lesson in these units are available, too!

Click here for the bundle of 119 matching exit slips!

★ ★ ★ Here's a Free Unit to Try! ★ ★ ★

I also have an entire free math unit about comparisons you can download. See the quality of these units!

Click here for the freebie!
Total Pages
1,700+
Answer Key
N/A
Teaching Duration
1 Year
Report this Resource
Loading...
$99.00
Digital Download
More products from Teaching Buddy Loves Math
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
$99.00
Digital Download
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up