ALGEBRA 1 - UNIT 2: Solving Linear Inequalities Curriculum Bundle

ALGEBRA 1 - UNIT 2: Solving Linear Inequalities Curriculum Bundle
ALGEBRA 1 - UNIT 2: Solving Linear Inequalities Curriculum Bundle
ALGEBRA 1 - UNIT 2: Solving Linear Inequalities Curriculum Bundle
ALGEBRA 1 - UNIT 2: Solving Linear Inequalities Curriculum Bundle
ALGEBRA 1 - UNIT 2: Solving Linear Inequalities Curriculum Bundle
ALGEBRA 1 - UNIT 2: Solving Linear Inequalities Curriculum Bundle
ALGEBRA 1 - UNIT 2: Solving Linear Inequalities Curriculum Bundle
ALGEBRA 1 - UNIT 2: Solving Linear Inequalities Curriculum Bundle
Subject
Grade Levels
Common Core Standards
Product Rating
File Type

Compressed Zip File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

7 MB|80+ Documents: Lesson Plans-PPTs, unit plan, activities, quizzes, unit test
Share
Product Description

Curriculum Materials Include:

Lesson Plans via PowerPoint Presentations

Daily Homework Assignments

Pre-test

Unit quiz w/multiple versions, including leveled versions for student differentiationPractice unit test

Unit tests w/multiple versions

All Answer Keys

The Algebra curriculum package is extremely versatile. The Algebra 1 curriculum materials are designed to be used with the textbook Big Ideas Math-Algebra 1. Each lesson has a learning target and references the aligned common core standard. The course materials can be used to supplement any district adopted math curriculum. The materials can be also be used as a standalone course for students in a traditional middle school or high school setting as well as being used for home school instruction. The lessons are engaging and provide for effective student differentiation. This is the second unit of the year-long Algebra 1 course. The course is broken down into two semesters and 11 units.

Total Pages
80+ Documents: Lesson Plans-PPTs, unit plan, activities, quizzes, unit test
Answer Key
Included
Teaching Duration
Other
Report this Resource
Loading...
$39.50
Digital Download
List Price:
$79.00
You Save:
$39.50
More products from Math at 360 Degrees
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign Up