AP English Language (AP Language or AP Lang) BASICS BUNDLE

AP English Language (AP Language or AP Lang) BASICS BUNDLE
Loading...
AP English Language (AP Language or AP Lang) BASICS BUNDLE
AP English Language (AP Language or AP Lang) BASICS BUNDLEplay
AP English Language (AP Language or AP Lang) BASICS BUNDLE
Grade Levels
Product Rating
File Type

Compressed Zip File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

11 MB|249 pages
Share
4 Products in this Bundle
4 products
  1. Need help making rhetoric accessible for each of your students? What about help understanding how to teach rhetorical analysis? This 90-page unit includes 26 lessons designed for the 90-minute block and 30 reproducible student handouts. Each lesson indicates materials needed, essential question, "I
  2. This thorough, 104-page unit on argumentation and persuasion is aligned with Common Core and also prepares students for the AP English Language & Composition (AP Language & Composition) Exam. Each of the 18 lesson plans includes these elements: Materials Needed, "I Can" Statement, Essential
  3. This mini unit guides a teacher and students through group presentations and individual portfolio construction for the rhetorical modes. This resource includes the following elements: ✿Author's Letter to the Teacher ✿Rhetorical Mode Group Presentation Handout ✿Group Construction Example ✿Group Essa
  4. This 44-page unit slows down and stretches the process a student must use to be successful on the AP English Language & Composition (AP Lang, AP Language) synthesis question (or synthesis essay). What he or she will do in May within a 55-minute time frame has been stretched to ten lesson plans h
Also included in:
  1. This ever-growing AP English Language & Composition bundle is for the first-time instructor or seasoned teacher who needs to shake things up a bit. It contains 750 pages of AP Language and Composition resources (all 43 of my AP products!). Priced individually, the value of these products is $201
    $201.50
    $181.50
    Save $20.00
  2. This AP English Language & Composition bundle is for the first-time instructor or seasoned teacher who needs to shake things up a bit. It contains 620 pages of AP Language and Composition resources (35 of my AP products!). Priced individually, the value of these products is $163.50 (not includin
    $170.50
    $143.50
    Save $27.00
Bundle Description

Get $10 off this 249-page resource! This bundle offers the four basic instructional products needed to build an AP English Language & Composition (AP Language or AP Lang) course. Lesson plans are detailed and specific and ready to teach. All four are included in Angie's large AP English Language & Composition Product BUNDLE (Save $20 by buying all my AP Lang. products together in a ZIP file!), but you just may not need all 43 of those resources.

Three full units and one two-week project are included in this bundle.

Rhetorical Analysis for Every Student ($25)

Argumentation & Persuasion: A Unit for Common Core and AP English Language ($23)

Read 'em and Weave: The AP English Language Synthesis Question ($12)

Rhetorical Mode Project ($3)

Are you new to teaching AP English Language & Composition? If so, watch this 30-second video.

✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿

Sign up HERE for Angie's EMAIL LIST! Get five free lesson plans in your first email.

✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿

Earn TPT Credits

Every time you make a purchase on Teachers Pay Teachers and leave feedback, you earn credit toward a future purchase. How does it work? After logging in, go to My Purchases and find the Provide Feedback button beside each product. Leave a fair rating and a comment about the resource, and you're done!

✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿

Come collaborate with me!

Twitter

Facebook

Pinterest

Instagram

Blog (Musing Mama K)

Website

Total Pages
249 pages
Answer Key
Included
Teaching Duration
1 Semester
Report this Resource
Loading...
$53.00
Bundle
List Price:
$63.00
You Save:
$10.00
Angie Kratzer

Angie Kratzer

1,561 Followers
Follow
More products from Angie Kratzer
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign Up