Whoops! Something went wrong.

Click here to refresh the page

About How Much?

About How Much?
Product Description
Students are using estimates to determine how much food they eat. They separate the food into each food group and determine how much they eat in the same food group.

I really made this for my 5th graders, but you could adjust it easily to fit any grade!
Total Pages
1 page
Answer Key
Rubric only
Teaching Duration
1 Week
Report this Resource
  • Comments & Ratings
  • Product Q & A
Loading...
$1.50
Digital Download
$1.50
Digital Download
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up