Adding to $1.00 - Grocery Shopping Extravaganza!

Adding to $1.00 - Grocery Shopping Extravaganza!
Adding to $1.00 - Grocery Shopping Extravaganza!
Adding to $1.00 - Grocery Shopping Extravaganza!
Adding to $1.00 - Grocery Shopping Extravaganza!
Adding to $1.00 - Grocery Shopping Extravaganza!
Adding to $1.00 - Grocery Shopping Extravaganza!
Adding to $1.00 - Grocery Shopping Extravaganza!
Adding to $1.00 - Grocery Shopping Extravaganza!
Grade Levels
Common Core Standards
Product Rating
4.0
1 Rating
File Type

PDF (Acrobat) Document File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

22 MB|13 pages
Share
Product Description

This lesson and activity focus on students building conceptual understanding and procedural fluency of adding money. The idea of this investigation is that the students are grocery shopping, but they can only spend $1.00. Students are given a variety of food items (printed on sheets of paper) that cost different amounts of money. All of the food items are labeled with a price between 5 cents and 95 cents. Students will use the concept of adding up to 100 to add together the different items to try to make $1.00! This super fun lesson is sure to be a hit with your class!

Total Pages
13 pages
Answer Key
Does not apply
Teaching Duration
40 minutes
Report this Resource
Loading...
$2.75
Digital Download
More products from Fab Fresh Fun Teaching
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign Up