Adding/Subtracting Money Game: "Price 4 Ice Cash Creamery" Board Game

Grade Levels
Resource Types
Common Core Standards
Product Rating
Not yet rated
File Type
PDF (Acrobat) Document File
Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.
3.36 MB   |   15 pages

PRODUCT DESCRIPTION

Price 4 Ice is an engaging and thrilling 2-4 player board game that helps students practice adding and subtracting coins and dollars to become the top seller of their flavored ice store! The students race along the board by figuring out how much they earn from their customers each roll and collecting the coins and dollars from the draw piles. Watch out for dog licks, brain freezes, and wipe out spills that will cost you! Good luck! :)
*This game is common core aligned with: CC.2.4.2.A.3: Solve problems and make change using coins and paper currency with appropriate symbols.
Total Pages
15
Answer Key
N/A
Teaching Duration
N/A

Average Ratings

N/A
Overall Quality:
N/A
Accuracy:
N/A
Practicality:
N/A
Thoroughness:
N/A
Creativity:
N/A
Clarity:
N/A
Total:
0 ratings
COMMENTS AND RATINGS:
Please log in to post a question.
PRODUCT QUESTIONS AND ANSWERS:
$2.00
Digital Download
ADD ONE TO CART
User Rating: 4.0/4.0
 (19 Followers)
$2.00
Digital Download
ADD ONE TO CART
Adding/Subtracting Money Game: "Price 4 Ice Cash Creamery"
Adding/Subtracting Money Game: "Price 4 Ice Cash Creamery"
Adding/Subtracting Money Game: "Price 4 Ice Cash Creamery"
Adding/Subtracting Money Game: "Price 4 Ice Cash Creamery"