Easel by TpT

Addition Money Worksheets and Word Problems Menu Math Distance Learning

Grade Levels
2nd - 12th, Homeschool
Formats Included
  • PDF
Pages
52 pages
$5.95
$5.95
Share this resource

Also included in

  1. NO PREP! PRINT & GO WORKSHEETS & LOW PREP TASK CARDS! Kids use a FAST FOOD Menu to locate prices and add to find the total amount spent using this fun & engaging REAL WORLD MATH resource!THIS IS A MODIFIED AND DIFFERENTIATED RESOURCE AS IT CAN BE USED ACROSS GRADE AND SKILL LEVELS.These
    $8.95
    $10.45
    Save $1.50
  2. NO PREP! PRINT & GO! Kids use a FAST FOOD MENU to locate prices, practice Addition, Next Dollar Up and Subtraction with these fun and engaging money activities. A REAL WORLD MATH COMPREHENSIVE UNIT!THIS IS A MODIFIED AND DIFFERENTIATED RESOURCE AS IT CAN BE USED ACROSS GRADE AND SKILL LEVELS.MEN
    $24.99
    $31.35
    Save $6.36
  3. NO PREP, PRINT & GO WORKSHEETS! REAL WORLD MATH! Kids use a FAST FOOD Menu to locate prices, add items up to find the total amount spent, round up to the next dollar to pay, and subtract to find their change using these fun & engaging worksheets!THIS IS A MODIFIED AND DIFFERENTIATED RESOURCE
    $14.25
    $17.85
    Save $3.60

Description

NO PREP! PRINT & GO WORKSHEETS! Kids use a FAST FOOD MENU to locate prices and add items up to find the total amount spent using these fun & engaging worksheets. REAL WORLD MATH!

THIS IS A MODIFIED AND DIFFERENTIATED RESOURCE AS IT CAN BE USED ACROSS GRADE AND SKILL LEVELS.

These differentiated worksheets provide real-world math addition practice for older kids with special needs and younger kids who are working on mastering functional math skills.

A black and white version is included!

INCLUDES:

•6 WORKSHEETS

with additional challenge problems and pages to show work

How Much Does It Cost? Finding Prices

Find prices from the menu

How Much Did You Spend? Adding to Find Total Amount Spent

Find prices and add 2 items with visuals

How Much Did You Spend? Adding to Find Total Amount Spent

Find prices and add 3 items without visuals

How Much Did You Spend? Adding to Find Total Amount Spent

Choose 4 items and add without visuals

This worksheet is GENERIC- it can be used with any menu!

How Much Did You Spend? Adding to Find Total Amount Spent

Add items with prices included 2, 3, & 4 items: 1 –Step Word Problems

How Much Did You Spend? Adding to Find Total Amount Spent

Add items without prices included 2, 3, & 4 items: 1 –Step Word Problems

•FAST FOOD MENU

•SHOW YOUR WORK WORKSHEETS

•ANSWER KEYS

•3 ANCHOR CHARTS

Finding Prices

Total Amount Spent

Adding Money

(white background and black background)

Use as a visual resource, a prompt, or for student reference

•6 B&W WORKSHEETS

•B&W FAST FOOD MENU

•B&W SHOW YOUR WORK WORKSHEETS

•B&W ANSWER KEYS

•B&W 3 ANCHOR CHARTS

Finding Prices

Total Amount Spent

Adding Money

CLICK HERE to Follow Me to Hear About My Newest Products and Sales!

*****************************************************************************

Related Products
Addition Money Word Problems Task Cards
Shopping Worksheets
Shopping Worksheets and Task Card Bundle

*****************************************************************************

Don't forget that leaving feedback earns you points toward FREE TPT purchases!

• Go to your My Purchases page (you may need to login). Beside each purchase you'll see a Provide Feedback button. Simply click it and you will be taken to a page where you can give a quick rating and leave a short comment for the product. Your feedback is totally appreciated! Thanks! :) Carol

Total Pages
52 pages
Answer Key
Included
Teaching Duration
N/A
Report this Resource to TpT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.

Reviews

Questions & Answers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

More About Us

Keep in Touch!

Sign Up