Whoops! Something went wrong.

Click here to refresh the page

Advertising of Food: Media Analysis Activity

Advertising of Food: Media Analysis Activity
Advertising of Food: Media Analysis Activity
Advertising of Food: Media Analysis Activity
Advertising of Food: Media Analysis Activity
Advertising of Food: Media Analysis Activity
Advertising of Food: Media Analysis Activity
Grade Levels
Product Rating
File Type

PDF (Acrobat) Document File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

12 MB|20 pages
Share
Product Description
Advertising of Food (media analysis activity) has lesson plans, worksheets, and other tools to teach marketing and advertising in food products. This unit does not have students create their own advertisements. Rather, students analyze and evaluate real marketing campaigns. Students will see a side of marketing they never knew existed.

I have taught this unit independently for when students show interest in marketing, or when our school makes changes in school lunches or vending machines. I have also taught it in conjunction with stories that highlight advertising research or marketing, such as:

Contents of the Dead Man's Pockets
The Jungle
Animal Farm
The Truman Show

This unit includes:

* Lesson plans with common core objectives; step-by-step directions; possible scripts and question prompts; answers for questions.
* Differentiation ideas. Each grade (7th, 8th, 9th-10th, and 11th-12th) has instructions specialized for reaching the common core, but ideas for further differentiating in those classes.

* Over TEN student worksheets which include:
- Terms
- Brainstorming sheet for common knowledge
- Analytical tool
- An overall picture of marketing
- Explanation of the unit's purpose (common core and and individual objectives with research/ statistics about food marketing)
* Guided questions
* Marketing effectiveness summary sheet

Any teacher who wants to expand upon literature or work with students so they are "marketing savvy" with food advertisements can use this unit.

Do your students need to write about food, or proper nutrition? Check out: Food Journal

**************************************************************************
TEACHERS PAY TEACHERS TIPS
* By my picture is a "follow" button. Follow me to hear about sales and new products.
* Provide feedback on your purchased products. This gets you points, and points turn into cash toward purchases!
Total Pages
20 pages
Answer Key
N/A
Teaching Duration
3 days
Report this Resource
Loading...
$2.79
Digital Download
List Price:
$3.49
You Save:
$0.70
More products from Language Arts Classroom
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
$2.79
Digital Download
List Price:
$3.49
You Save:
$0.70
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up