Alg 1 -- Unit 4: Understanding Functions Bundle -- Lessons & Fun Reviews

Alg 1 -- Unit 4: Understanding Functions Bundle -- Lessons
Subjects
Grade Levels
Product Rating
Not yet rated
File Type
Compressed Zip File
Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.
How to unzip files.
68.9 MB

PRODUCT DESCRIPTION

This is a complete unit used to introduce your classes to functions and graphing in the Cartesian plane. It can be used to teach the first three sections of Chapter 4 of the Prentice Hall Algebra 1 textbook. It has 3 Powerpoint lessons. Each can be edited to meet the needs of your specific classes. Each lesson also contains a video that explains the topic. That makes them perfect for new teachers, home teachers, or on days when you can't be in the classroom. (I use that time to take roll.)

This bundle also includes 3 fun reviews to use to give your students extra practice!

You can preview each of the lessons and reviews by using the links given below.

If purchased individually, these products would cost $22.00. By buying the complete unit, you are saving 30%! This will save you money and countless hours preparing for your Algebra 1 class.

To see all Algebra 1 Unit Bundles, click HERE

Unit 4: Understanding Functions

Powerpoint Lessons
4.1 Coordinates in a Plane

4.2 Functions & Relations

4.3 Functions & Tables

Fun Reviews
Ways to practice graphing in all four quadrants.
Evaluating Functions Scavenger Hunt
Powerpoint Review Game

For fun ways to review other important topics, try these:
Scavenger Hunts
Fun PowerPoint Review Games
Relays
Tic Tac Toes
Partner Problems
Bingos

Remember this is for YOUR use only! It is not to be shared with friends or colleagues. Other teachers must purchase their own products. You may not upload this resource to the internet in any form. If you are a department chair, principal or district administrator interested in purchasing several licenses, please contact me for a school-wide or district-wide quote at vickihines24@gmail.com.
Total Pages
Answer Key
N/A
Teaching Duration
N/A

Average Ratings

N/A
Overall Quality:
N/A
Accuracy:
N/A
Practicality:
N/A
Thoroughness:
N/A
Creativity:
N/A
Clarity:
N/A
Total:
0 ratings
COMMENTS AND RATINGS:
Please log in to post a question.
PRODUCT QUESTIONS AND ANSWERS:
$15.50
Digital Download
List Price: $22.00
You Save: $6.50
ADD ONE TO CART
User Rating: 4.0/4.0
 (127 Followers)
$15.50
Digital Download
List Price: $22.00
You Save: $6.50
ADD ONE TO CART
Alg 1 -- Unit 4: Understanding Functions Bundle -- Lessons