Algebra 1 Curriculum - Unit 2: Equations

Grade Levels
Product Rating
4.0
File Type
Compressed Zip File
Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.
How to unzip files.
71.06 MB   |   N/A pages

PRODUCT DESCRIPTION

Algebra 1 Unit 2 Course Materials

Algebra 1 Unit 2: Equations in One Variable – $93.00 for $65.00

ALL of my Algebra course materials are now available bundled at a discounted price as a Dropbox file! (Individual units are NOT Dropbox files, but are downloads from the TPT site.) Bell work, notes, instructional activities, study guides, tests, and more are included in the all year bundle. This is a versatile collection of materials that may be used for Algebra students of varying abilities at multiple grade levels. You can find the entire year of materials here: Algebra 1 Curriculum Bundle (All Year) at a substantially discounted price, or purchase individual units as listed below.

Each unit includes one study guide and two tests (2 Versions).

Algebra 1 Unit 1: Rational and Irrational Numbers (This unit also includes Bell Work for Algebra, Two Interactive Notebook Covers, & Problem Trail Back To School Algebra 1) – $51.50 value for $36.00

Algebra 1 Unit 3: Inequalities in One Variable – $25.50 for $17.00)

Algebra 1 Unit 4: Functions & Linear Equations in Two Variables
($98.00 for $68.00)

Algebra 1 Unit 5: Systems of Equations – ($36.00 for $25.00)

Algebra 1 Unit 6: Exponent Rules – ($56.00 for $39.00)

Algebra 1 Unit 7: Radicals – ($28.00 for $19.00)

Algebra 1 Unit 8: Polynomials and Factoring – ($30.00 for $21.00)

Algebra 1 Unit 9: Quadratics – ($26.00 for $18.00)

Algebra 1 Unit 10: Rational Expressions - ($24.00 for $16.00)

Please see the previews for a detailed listing of the contents of each unit.

Your purchase of all units would include $468 of materials and activities. As I create and add products, the price will increase. However, you will receive all newly added products free simply by re-downloading each unit bundle you have purchased.

Remember that these products may not be posted to the internet!

Purchases by school districts are welcomed. Remember that a license must be purchased for each teacher planning to use these materials. Additional licenses do include an additional discount! If you have questions, contact me at activitiesbyjill@gmail.com.


Algebra Unit 2: Equations by Activities by Jill is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
Total Pages
N/A
Answer Key
Included
Teaching Duration
N/A

Average Ratings

4.0
Overall Quality:
4.0
Accuracy:
4.0
Practicality:
4.0
Thoroughness:
4.0
Creativity:
4.0
Clarity:
4.0
Total:
1 rating
COMMENTS AND RATINGS:
Please log in to post a question.
PRODUCT QUESTIONS AND ANSWERS:
$65.00
Digital Download
List Price: $93.00
You Save: $28.00
ADD ONE TO CART
User Rating: 4.0/4.0
 (1,277 Followers)
$65.00
Digital Download
List Price: $93.00
You Save: $28.00
ADD ONE TO CART
Algebra 1 Curriculum - Unit 2: Equations