Algebra 1 Curriculum - Unit 8: Polynomials and Factoring

Algebra 1 Curriculum - Unit 8: Polynomials and Factoring
Grade Levels
Product Rating
File Type

Compressed Zip File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

40 MB|N/A
Share
Product Description
Algebra 1 Unit 8 Course Materials

Algebra 1 Unit 8: Polynomials and Factoring ($38.00 for $26.00)

ALL of my Algebra course materials are now available bundled at a discounted price as a Dropbox file! (Individual units are NOT Dropbox files, but are downloads from the TPT site.) Bell work, notes, instructional activities, study guides, tests, and more are included in the all year bundle. This is a versatile collection of materials that may be used for Algebra students of varying abilities at multiple grade levels. You can find the entire year of materials here: Algebra 1 Curriculum Bundle (All Year) at a substantially discounted price, or purchase individual units as listed below.

Each unit includes one study guide and two tests (2 Versions).

Algebra 1 Unit 1: Rational and Irrational Numbers (This unit also includes Bell Work for Algebra, Two Interactive Notebook Covers, & Problem Trail Back To School Algebra 1) – $55.50 value for $38.00

Algebra 1 Unit 2: Equations in One Variable – $99.00 for $69.00

Algebra 1 Unit 3: Inequalities in One Variable – $25.50 for $17.00)

Algebra 1 Unit 4: Functions & Linear Equations in Two Variables
($101.00 for $70.00)

Algebra 1 Unit 5: Systems of Equations – ($36.00 for $25.00)

Algebra 1 Unit 6: Exponent Rules – ($56.00 for $39.00)

Algebra 1 Unit 7: Radicals – ($41.00 for $28.00)

Algebra 1 Unit 9: Quadratics – ($28.00 for $19.00)

Algebra 1 Unit 10: Rational Expressions - ($24.00 for $16.00)

Please see the previews for a detailed listing of the contents of each unit.

Your purchase of all units would include $504 of materials and activities. As I create and add products, the price will increase. However, you will receive all newly added products free simply by re-downloading each unit bundle you have purchased.

Remember that these products may not be posted to the internet!

Purchases by school districts are welcomed. Remember that a license must be purchased for each teacher planning to use these materials. Additional licenses do include an additional discount! If you have questions, contact me at activitiesbyjill@gmail.com.
Total Pages
N/A
Answer Key
Included
Teaching Duration
N/A
Report this Resource
Loading...
$26.00
Digital Download
List Price:
$38.00
You Save:
$12.00
More products from Activities by Jill
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
$26.00
Digital Download
List Price:
$38.00
You Save:
$12.00
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up